Dnes, pri príležitosti siedmich rokov od vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, sa v Bratislave a v ďalších viac ako 60-tich mestách na Slovensku, a v zahraničí konali pietne zhromaždenia, ktoré organizovalii iniciatíva Za slušné Slovensko a Iniciatíva Mier Ukrajine v spolupráci s miestnymi občianskymi aktivistami a platformami.
Online prenos protestov sme ukončili, ďakujeme vám za pozornosť.
19:40 – SLOVENSKO: V Trenčíne sa dnes zišlo približne 3 500 ľudí, v Skalici 500, v Trebišove 200, v Galante 250 a v Partizánskom 300 ľudí, informujú Demokrati. V Nitre sa zišlo približne 2 500 ľudí, v Bardejove 300.
19:32 – BRATISLAVA: „Dnešné zhromaždenia mali pokojný priebeh. Policajti útvarov Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave pred, počas ani po ich skončení prípady narušenia verejného poriadku nezaznamenali," infomruje hovorca Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave Michal Szeiff. Na bratislavské Námestie slobody prišlo podľa odhadov firmy SafetyCrew, ktorá tam dohliada na bezpečnosť zhromaždenia, 10 až 12-tisíc ľudí.
19:32 – POPRAD: Na záver zhromaždenia si okrem spievania hymny a spoločnej fotografie rečníkov s davom pripomenuli zapálením sviečok aj pamiatku zavraždenej dvojiie mladých ľudí Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, čím sa protest v Poprade skončil.
Pavol Pekarčík pred svojím vystúpením na pódiu vytiahol k sebe z davu protestujúceho, ktorý v ruke držal transparent s nápisom "Aj Kubachy sú Európa". Kubachy je nárečové pomenovanie podtatranskej obce Spišské Bystré, v ktorej býva napríklad štátny tajomník envirorezortu Filip Kuffa.
Pekarčík to zdôvodnil tým, že sa mu páči, ako sa postupne k protestom pridávajú aj menšie mestá a ľudia z okolitých obcí. Zo Spišského Bystrého pochádza aj jeho otec, ktorý je chorý a Pekarčík sa o neho stará a preto sa nemôže pravidelne zúčastňovať protestov či výjazdov s humanitárnou pomocou na Ukrajinu.
19:30 – DOLNÝ KUBÍN: Pokojný priebeh malo aj spomienkové stretnutie, ktoré sa konalo v historickom centre najväčšieho oravského mesta. Na Hviezdoslavovom námestí sa zišlo tristo až štyristo ľudí všetkých vekových kategórií, nechýbali ani rodiny s deťmi. Komornú atmosféru umocňovali horiace sviečky pred replikami fotografií Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Reportáž o proteste, nádeji a boji proti apatii vo vyše 17-tisícom centre dolnej Oravy si môžete prečítať v sobotu na našom webe.
19:24 – ZAHRANIČIE: Za Jána a Martinu sa ľudia zišli aj v zahraničí. V Prahe sa ich stretlo približne 300, v Londýne asi 30, v Amsterdame 85, vo Viedni približne 150 a v Madride 15.
19:17 – POPRAD: Protestného zhromaždenia k pamiatke zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ktoré zorganizovala občianska iniciatíva „Poprad za demokraciu“, prišlo na popradské Námestie sv. Egídia okolo 1500 až 2000 ľudí.
Renáta Blahová Popradčanom zarecitovala aj krátku báseň, ktorú zložila približne pred rokom a ešte ju nikomu nerecitovala. „Vrcholky hôr k nebesám sa týčia, potichu na nás tam zhora kričia. Sloboda hodná je večného boja, jediná to záruka zemského pokoja."
19:16 – BANSKÁ BYSTRICA: V závere zhromaždenia v Banskej Bystrici znie hymna Slovenskej republiky.
19:15 – KOŠICE: Podujatie v Košiciach sa skončilo.
19:14 – POPRAD: Ďalší rečník – filmár, kameraman, režisér a dokumentarista Pavol Pekarčík z Popradu - hovoril aj spoločnej fotke so šéfom gruzínskej légie na Ukrajine Mamukom Mamulašvilim. Bola to jedna z fotiek, ktorou premier Robert Fico argumentoval na tlačovkách o príprave údajnéh prevratu na Slovensku.
Ten mala podľa Fica riadiť ukrajinská rozviedka a údajne k tomu používala aj členov gruzínskej légie. Fotka Pekarčíka a Mamulašviliho vznikla v novembri 2023, keď Slováci odviezli na Ukrajinu humanitárnu pomoc zakúpenú z verejnej zbierky.
Pavol Pekarčík hovorí, že emóciu alebo pocit pri odovzdávaní kľúčov od sanitky do rúk 70-ročného traumatológa, ktorý na frontovej línii slúži ako vojnový lekár, by opísal jednoducho: "Vtedy som to pocítil, že toto je zmysel života."
19:12 – BANSKÁ BYSTRICA: „Nehovorme o premiérovi, nechajme ho tam, kde sa ako sociálny demokrat cíti najlepšie, na kongrese konzervatívcov a populistov,“ ironizuje Martin Strižinec, niekdajší moderátor politických diskusií a hovorca prezidentky Zuzany Čaputovej.
19:11 – KOŠICE: Do Košíc na zhromaždenie zavítal aj skladateľ, spevák a aktivista Michael Kocáb. Na zhromaždenie, ktoré pripravila iniciatíva „Košice Spoločne“, prišlo ku košickej Dolnej bráne viac ako 10-tisic ľudí.
19:09 – POPRAD: Davu v Poprade sa prihovorila ako prvá daňová poradkyňa Renáta Blahová, ktorá v rokoch 2021 až 2023 viedla ako šéfka Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Spomenula aj to, že v minulosti školila investigatívnych novinárov pri analyzovaní účtovných závierok firiem a podnikateľov, odkiaľ potom získavali cenné informácie do svojich článkov.
19:00 – BANSKÁ BYSTRICA: „Môžeme veriť vláde a politikom, ktorým ide len o vlastnú moc? Naše protesty nie sú opozičné protesty, ani protesty liberálov či slniečkarov, ale občianske protesty,“ hovorí aktivista Jakub Pohle.
Pohle pokračoval, že organizátori žiadajú demisiu vlády a vypísanie nových volieb. „Vyzývame ale aj opozíciu, aby vyvodila zodpovednosť za chyby počas pandémie a pád predošlej vlády. Aby prinášala každý deň riešenia,“ zdôraznil.
18:58 – POPRAD: Protestu sa zúčastnilo približne 2000 až 2500 ľudí. Organizátori občianskeho protestu privítali protestujúcich príhovorom aj v ukrajinčine. Zdôvodnili to tým, že premiér Robert Fico vyhlásil, že podľa jeho informácií je minimálne 30 percent ľudí na námestiach z Ukrajiny. Popradčania zároveň pozdravili pučistov z Gruzínska, o ktorých ale pochybujú, že by sa protestov v Poprade zúčastňovali.
18:52 – NOVÉ MESTO NAD VÁHOM: Na protest prielo približne 600 ľudí.
18:45 – BANSKÁ BYSTRICA: "Žijeme svojich o päť minút dvanásť," hovorí Zuzana Janíčková z občianskej iniciatívy Nie v našom meste na aktuálnu deštrukciu demokratických princípov. "Sme zodpovední za to, či prinesieme zajtrajšku svetlo, pravdu a nádej."
18:44 – KOŠICE: Zhromaždeniu sa pri košickej Dolnej bráne prihovorila aj bývalá učiteľka a prvá ponovembrová námestníčka mesta Košice Judita Štofková, novinár Dušan Karolyi či spisovateľ, bloger a prekladateľ Samo Marec.
18:42 – BANSKÁ BYSTRICA: "Nebudeme ticho!" skanduje dav. "Ján, Martina, nikdy nezabudneme," odkazujú banskobystrickí gymnazisti.
18:41 – BANSKÁ ŠTIAVNICA: V Banskej Štiavnici prišlo na protestné zhromaždenie asi tristo ľudí, odhadujú organizátori.
18:39 – GELNICA: Na zhromaždenie s názvom „GELNICA NAHLAS! Za dobrý a spravodlivý štát“, ktoré sa konalo na Hlavnej ulici v Gelnici, prišlo viac ako 200 ľudí. Zhromaždenia sa skončilo.
18:38 – POVAŽSKÁ BYSTRICA: V Považskej Bystrici sa v piatok na ďalšom proteste Slovensko je Európa, tentokrát spojeného s pietnou pripomienkou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, zhromaždilo podľa odhadu organizátorov do 1000 ľudí.
Podujatie začalo minútou ticha a zapálením sviečky pri pamätníku na Jána a Martinu, organizátori následne prečítali list otca zavraždeného novinára.
Protestujúcim sa postupne prihovárajú kultúrna manažérka Tereza Rusnáková a učiteľka Jana Ftáčnik Pastorková. "Demokracia nie je zadarmo. Demokraciu si treba zaslúžiť," zdôraznila Ftáčnik Pastorková pred zhromaždením. Podujatie hudobne sprevádzal textár a aforista Marek Raček, ktorý na zhromaždenie pripravil aj "Koaličné krízovky na každý deň". Tie rozdávajú organizátori ľuďom v dave, aby si ich mohli doma vylúštiť.
18:35 – BRUSEL: Na dnešnom proteste v Bruseli sa zúčastnila vyše stovka ľudí.
18:33 – PEZINOK: Pezinok si pripomenul vraždu mladých ľudí a protestoval proti súčasnej vláde: Ján a Martina by to nevzdali. Nevzdali to ani Pezinčania a na protest pod názvom 7 rokov bez Jána a Martiny, ktorý pripravili občianski aktivisti z iniciatívy Verejnosť za ochranu demokracie, prišlo vyše 600 ľudí.
„Prečo sme prišli na zhromaždenie? Lebo sa na nás každý deň "Prečo sme prišli? Lebo sa každý deň na nás valia správy o nekompetentných krokoch vlády, o jej snahách obmedzovať demokraciu a slobodu ľudí na Slovensku a o smerovaní krajiny na Východ. S tým sa nemôžeme zmieriť. Preto sme na námestí. A aj z úcty k Jánovi a Martine,“ povedala Etel Gálová, protestujúca mamička s malým synom.
Pezinčanom sa na Radničnom námestí vedľa sochy s názvom brána od umelcov Martina Dzureka a Jána Vajsábela prihovorili: spisovateľka Veronika Šikulová, študentka Lucia Dubeková, Veronika Němcová z Otvorenej kultúry, Michal Kaščák, hudobník a organizátor festivalu Pohoda, Juraj Hanulík, režisér, hudobník a občiansky aktivista, Lucia Plaváková, advokátka, ľudskoprávna aktivistka a poslankyňa Národnej rady a výtvarník Rudolf Sikora, Elena Králiková, iniciatíva Verejnosť za ochranu demokracie
18:28 – TRNAVA: Na záver protestu sa približne tisíc účastníkov presunulo cez Hlavnú ulicu k Pomníku nespravodlivo prenasledovaných kde symbolicky zapaľujú sviečky pri fotografii Jána a Martiny.
18:26 – GELNICA: Obyvateľom Gelnice sa na Hlavnej ulici prihovoril aj podnikateľ ruského pôvodu Jevgenij Burgejev, ktorý pred Putinovým režimom ušiel z domoviny a našiel útočisko na Slovensku. Dodal, že v Gelnici stojí ako svedok toho, ako štát môže bojovať so svojimi vlastnýmii občanmi, pretože viac ako 145-tisíc občanov v Rusku od začiatku agresie zažilo rôzne formy represie, vrátane trestu odňatia slobody na viac ako dvadsať rokov len pre svoje politické presvedčenie a nesúhlas s vojnou.
„Ako to súvisí so mnou? Priamo. Podla prijatých protiľudských represívnych zákonov som, ako človek, ktorý opakovane verejne vyjadril svoj názor, ako človek, ktory pomáhal ukrajinským utečencom, ako organizátor pomoci pre nich, už považovaný za zločinca, ktorému môžu v Rusku udeliť doživotný trest,“ priblížil Jevgenij Burgejev.
18:25 – BANSKÁ BYSTRICA: Dav v Banskej Bystrici si pripomenul dvoch mladých ľudí minútou ticha, znejú modlitba a zvony.
18:20 – GELNICA: „Dnes sme tu nielen preto, aby sme tejto Ficovej vláde odkázali, že nech odíde a nechá vládnuť ľudí, ktorí chcú úspešné a nezávislé Slovensko,“ prihovoril sa na zhromaždení v Gelnici novinár Eugen Korda.
18:19 – KOŠICE: Vyhlásenie občianskej spoločnosti prečítala na zhromaždení pri Dolnej bráne na košickej Hlavnej ulici Zuzana Némethová z organizácie Carmel centrum a členka Platformy pre demokraciu. Prihovoril sa aj študent Ladislav Franko.
18:16 – BANSKÁ BYSTRICA: Za iniciatívu NIE V NAŠOM MESTE Jozef Sedilek: „Je absurdné, že vtedajšia vládna moc prepojená s oligarchami a mafiou, ktorá vytvorila na Slovensku prostredie umožňujúce takýto zločin, vládne na Slovensku opäť. Navyše dnes táto vládna moc okrem arogancie ukazuje svojim počínaním aj veľkú snahu vyviesť Slovensko z EÚ a NATO. To predstavuje závažné ohrozenie bezpečnostných a ekonomických záujmov našej krajiny. Slovensko preto nemôže byť ticho, keď je ohrozená jeho budúcnosť! Je našou povinnosťou postaviť sa na obranu hodnôt, ktoré definujú Slovensko ako slobodnú a demokratickú krajinu."
18:15 – BRATISLAVA: Na záver zhormaždenia tradične odznela hymna Európskej únie a následne hymna Slovenskej republiky. „Vidíme sa o dva týždne," pozvali organizátori na ďalšie protesty. V hlavnom meste bolo ple námestie slobody a jeho okolie.
18:14 BANSKÁ BYSTRICA: Organizátori zhromaždenia v Banskej Bystrici odhadujú počet účastníkov na 4 až 5-tisíc.
18:13 – SENICA: Na proteste v Senici sa zúčastnilo približne 300 ľudí.
18:07 – BRATISLAVA: Organizátori protestu Slovensko je Európa vyzvali Roberta Fica aby rešpektoval zákony a ctil nezávislosť inštitúcie. Vládu vyzvali, aby zvrátila jeho snahy o zmenu zahraničnopolitickej orientácie Slovenska, ale aj aby prestala útočiť na Ukrajinu. „Žiadame predsedu vlády Roberta Fica, aby sa vzdal mandátu a v záujme budúcnosti našej krajiny odstúpil," zaznelo z tribúny.
18:04 – BANSKÁ BYSTRICA: V centre Banskej Bystrice sa schádzajú ľudia a zapaľujú sviečky pod morovým stĺpom, kde je fotografia Jána a Martiny. Na zemi sú pásy s novinovými titulkami z dní po vražde, na plátne sa mihajú zábery z filmu Vražda novinára.
18:03 – GELNICA: Na gelnickom protestnom zhromaždení na Hlavnej ulici vystúpi herečka Ľuba Blaškovičová, novinár Eugen Korda a právnik Roman Frnčo.
17:59 – BRATISLAVA: Rečníci na proteste v hlavnom meste vyzývajú na zachovanie odkazu Jána Kuciaka o slobodnom prístupe k informáciám a v boji za demokraciu. „Slovensko je Európa," skanduje dav, pričom organizátori ich ubezpečujú, že o účasti na protestoch sa dozvedia aj v Európskej komisii. Práve jej predsedníčke Ursule von de Leyen posielajú otvorený list o ohrození demokracie na Slovensku.
17:43 – BRATISLAVA: Na pódium v druhej časti protestu prišli herci Činohry SND. Príhovor mal Richard Stanke. „Nemáme dôvod veriť Ficovým slovám, že nad odchodom z Európskej únie nerozmýšľa. Už niekoľkokrát nám dokázal, že jeho slová sú „prd do stromovky". Robert Fico si musí zvyknúť, že proti nemu protestujú slobodní ľudia," vyjadril sa Stanke, ktorý odsúdil premiér aza jeho stretnutie s prezidentom Vladimírom Putinom. „O čo menej bude Bruselu, o to viac budeme mať Kremľa, pán premiér," zvolal Richard Stanke.
„Pri Robertovi Ficovi sa vždy môžeme spoľahnúť, že sa vždy postaví na stranu gaunerov a zločincov tak, ako to urobil po vržade Jána a Martiny," pokračoval herec a pripomenul, že Robert Fico ešte nikdy nevyslovil mená zavraždenej dvojice. „Robert Fico, tak už viete prečo tu dnes protestujeme. Sme slobodní ľudia, ktorí majú vašej hrubosti dosť... chďte do čerta a odstúpte," uzavrel herec.
17:38 – BRNO: Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú si uctili aj Slováci žijúci v Brne. Po zhromaždení zapálili sviečky pri Morovom stĺpe na Námestí slobody.
17:35 – BRATISLAVA – Moderátorky upozornili na výroky predsedu vlády Roberta Fica o štátnom prevrate, ktoré odmietli. Slovami o prevrate chce vláda odpútať pozornosť občanov od reálnych problémov v krajine. Podľa údajov o parite kúpnej sily aktuálne zarábame rovnako, ako tomu bolo v roku 2012 a krajina sa ďalej zadlžuje. Pritom je najhoršie v čerpaní eurofondov. Dav skandoval „dosť bolo Fica", ale aj „vlastizrada".
17:33 – TRNAVA: Aj v Trnave dnes pokračujú protesty v súbehu so spomienkovou akciou na Jána a Martinu. Účasť je približne rovnaká ako pred dvoma týždňami teda na úrovni 1500 ľudí.
17:30 – GELNICA: Už po druhýkrát sa koná od 17:30 zhromaždenie s názvom „GELNICA NAHLAS! Za dobrý a spravodlivý štát“ na Hlavnej ulici v Gelnici.
„Tak ako v iných mestách na Slovensku, ale aj v zahraničí, si chceme uctiť pamiatku novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ktorí sa pred siedmimi rokmi stali obeťami zločineckého gangu, len preto, že Ján Kuciak šliapal mocným na päty a štát ho nedokázal či nechcel ochrániť. Rovnako si však uctíme aj pamiatku nášho občana Vasiľa Bandyho, ktorého život nezmyselne vyhasol po udalosti, ktorá sa pred niekoľkými dňami stala v centre Gelnice,“ povedal Milo Janáč z iniciatívy Gelnica Nahlas.
17:27 – BRATISLAVA: Moderátorky na pódiu upozorňujú, že útoky na novinárov môžu viesť k ďalšej vražde človeka z médií. „Dosť bolo Fica," skandoval dav.
17:23 – ZVOLEN: Aj vo Zvolene si dnes uctia pamiatku Jána a Martiny, ktorá ešte ako študentka archeológie niekoľko rokov pomáhala pri výskume Pustého hradu a hradu Peťuša.
Pietna spomienka sa v piatok začala o 17. hodine pri pamätnej tabuli v parku pred hlavnou budovou Technickej univerzity vo Zvolene. Viacerí z účastníkov sa chcú následne presunúť na zhromaždenie do krajskej Banskej Bystrice.
17:17 – BRATISLAVA: Za médiá sa na pódium postavili šéfredaktorka denníka Sme Beata Baloghová a šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný. Obaja akcentovali, že každý rok opakujú, že útoky na novinárov sú utokmi na celú spoločnosť. „Dnes sú jeho útoky ešte brutálnejšie," poznamenala Baloghová s odkazom na výroky predsedu vlády Roberta Fica o „Sorosovej čriede prasiat, protislovenských prostitútkach a krvilačných bastardoch".
„Robert Fica dnes neútočí len na novinárov," pokračoval Kostolný. Premiér podľa neho útočí na každého, kto nesúhlasí s jeho spojenectvom s Vladimírom Putinom a každým kto kritizuje jeho snahy o zmenu zahraničnopolitickej orientácie Slovenska. „Nie sme nepriateľmi Slovenska," pokračoval šéf Denníka N, ktorý zdlraznil, že snahou novinárov je urobiť zo Slvoenska lepšiu krajinu.
17:14 – BRATISLAVA: „Už to nie je len o Martinke a Jankovi," povedala Zlatica Kušnírová, matka zavraždenej Martiny Kušnírovej. Uviedla, že oni bojujú nielen za spravodlivosť pre svoje deti, ale aj pre vnukov a vnučky voličov strany Smer. „Buďte s nami, bojujte s nami," požiadala Kušnírová. „Sme tu s vami," odpovedal jej dav.
Článok pokračuje pod fotografiami.
17:14 – BANSKÁ BYSTRICA: Už ôsmy tohtoročný občiansky protest, tentokrát s názvom Sedem rokov bez Jána a Martiny, sa na Námestí SNP začne o 18. hodine, audiovizuálna projekcia už o 17.30.
Vystúpia predstavitelia kresťanských cirkví, zástupcovia študentov, aktivistka Zuzana Janíčková a Martin Strižinec, niekdajší moderátor politických diskusií a bývalý hovorca prezidentky Zuzany Čaputovej.
„Aj vtedy sa nás politici snažili očierniť a zastrašiť dlažobnými kockami na námestí, miliónom na stole, Sorošom. Nakoniec sme však my, občania a občianky spoločne, pokojnou silou a pravdou odzbrojili Roberta Fica, ktorý musel podať demisiu. Nezabúdajme na túto našu spoločnú silu, najmä dnes, keď nám tu opäť vládnu ľudia, o ktorých vypovedala Kočnerova knižnica,“ pozývajú organizátori z občianskej iniciatívy Nie v našom meste na protest sedem rokov od vraždy investigatívneho novinára a jeho snúbenice.
17:07 – BRATISLAVA: Rodičov Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej privítali protestujúci dlhým potleskom. „Je to už sedem dlhých rokov, čo guľky zasiahli naše deti a my sme namiesto svadby chystali pohreb," povedal otec Jána Kuciaka.
Pripomenul obsah nahrávok z chaty v Čifároch. Poznamenal, že nahrávky mohli byť nezákonné, ale „rovnako bolo nezákonné aj konanie, ktoré zaznamenali“. Otec zavraždeného novinára uviedol, že objednávateľom vraždy podľa neho bol Marian Kočner a pripomenul, že vláda už dokázala prepustiť usvedčeného bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.
17:00 – BRATISLAVA: V hlavnom meste sa začal protest, ktorý si pripomína novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Tisíce ľudí si uctili ich pamiatku minútou ticha. Karolína Farská z Investigatívneho centra Jána Kuciaka vyzvala zástupcov politických strán, aby rešpektovali občiansky protest a nerobili si na ňom politické kampane.
17:00 – KREMNICA: V Kremnici sa o 17. hodine začína pietne zhromaždenie v historickom medzibrání. Ako rečníci vystúpia prekladateľka a členka výboru Kultúrneho štrajku Renáta Deáková, sociologička Zuzana Fialová, produkčná výstav SNG Bohuslava Zamecová a Andrej Zachar, Kremničan žijúci vo Švédsku. Účastníci sa následne presunú ku klubu Labyrint, kde pri pamätnej tabuli pre Jána a Martinu zapália sviečky. Zhromaždenie organizuje občianska iniciatíva Kremnica nie je ticho.
17:00 – BRATISLAVA: Živý prenos zo zhromaždenia 21. 2. 2025, ktoré v Bratislave organizujú iniciatíva Za slušné Slovensko a OZ Mier Ukrajine.
16:30 – PREŠOV: Zhromaždenia v Prešove budú až dve. Dnes ho o 16:30 organizuje strana Hnutie Slovensko, v pondelok v tom istom čase a mieste, pred Mestským úradom, zasa strana Demokrati. Aktivisti z iniciatívy „Prešov za slušné Slovensko“ a Wave centrum nezávislej kultúry dnes pripravilo o 19:30 diskusiu k výročiu smrti Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej s názvom „Obnovený dialóg“.
Piatkové podvečery každý druhý týždeň patria protestným zhromaždeniam „Slovensko je Európa“. Organizuje ich iniciatíva Mier Ukrajine, rôzne iniciatívy v jednotlivých mestách, ako aj politické strany.
Zapájajú sa aj nové menšie mestá, ako Krupina, Topoľčany, Hlohovec, Modra či Námestovo. Rozšíril sa aj počet zahraničných metropol, Slováci v zahraničí pripravili protesty aj vo Viedni, Kodani, Budapešti či Oxorde.
V predstihu, vo štvrtok podvečer, sa už konali zhromaždenia v Žiline, Spišskej Novej Vsi a v Krupine. V prípade Senca, Dunajskej Stredy a Považskej Bystrice došlo k zmene času.
Naposledy sa celoslovenské protesty konali v piatok 7. februára. Na bratislavské Námestie Slobody prišlo podľa odhadov 45–tisíc ľudí, v Košiciach 20–tisíc a v Banskej Bystrici 8–tisíc. Dokopy na celom Slovenku bolo na námestiach približne 100–tisíc ľudí.
ŽIAR NAD HRONOM: Siedme výročie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej si pripomínajú aj v Žiari nad Hronom. Na Námestí Matice slovenskej sa ľudia stretnú o 18. hodine.
„Ján a Martina boli zavraždení vo svojom dome vo Veľkej Mači 21. februára 2018. Ich smrť vyvolala masové protesty, ktoré viedli k rezignácii vtedajšieho premiéra Roberta Fica. Dnes je však opäť pri moci a krajina čelí obavám o oslabovanie právneho štátu a demokratických hodnôt,“ pozývajú organizátori z občianskej iniciatívy Žiar je Európa. V centre mesta budú čítať z listov rodičov zavraždenej dvojice, s prejavmi vystúpia profesorka Alexandra Bitušíková, antropologička a aktivistka, ale aj študent práva Roman Debnár.
„Na protesty v minulých týždňoch sme dochádzali do Banskej Bystrice, ale tentoraz sme sa rozhodli zorganizovať zhromaždenie priamo v našom meste, kde sme sa stretávali aj pred siedmimi rokmi,“ hovorí jedna z organizátoriek Alžbeta Poloňová. Aj ona cíti obavy z nejasného zahraničnopolitického smerovania Slovenska a o budúcnosť demokratických inštitúcií v krajine.
Protesty so začiatkom o 17.00:
Bratislava – Námestie Slobody
Bánovce nad Bebravou – Námestie Ľudovíta štúra
Humenné – Námestie slobody
Kremnica – Medzibránie
Levice – Námestie hrdinov
Lučenec – Radničné námestie
Malacky – Námestie u Severínka
Martin – Socha Jánošíkovej družiny
Myjava – Námestie M. R. Štefánika
Námestovo – Hviezdoslavovo námestie
Nové Mesto nad Váhom – Námestie slobody
Nové Zámky – Hlavné námestie
Piešťany – Námestie Slobody
Prievidza – J. C. Hronského (pred Magurou)
Revúca – Námestie slobody
Senica – Námestie Oslobodenia
Senec – Námestie 1. mája
Topoľčany – Námestie Gen. M. R. Štefánika
Trnava – Trojičné námestie
Veľký Krtíš – Námestie A. H. Škultétyho
Vranov nad Topľou – Námestie Slobody, pred AOC
Zvolen – park pred Technickou univerzitou
O 17:30 naplánovali protesty:
Gelnica – Hlavná ulica
Rimavská Sobota – Hlavné námestie
Protesty o 18.hodine:
Banská Bystrica – Námestie SNP
Banská Štiavnica – Námestie sv. Trojice
Bardejov – Radničné námestie
Čadca – Matičné námestie
Dunajská Streda – Korzo B. Bartóka, pred MsKS
Dolný Kubín – Hviezdoslavovo námestie
Hlohovec – Námestie sv. Michala
Komárno – Nám. gen. Klapku
Košice – Dolná brána
Liptovský Mikuláš – Nám. Osloboditeľov
Považská Bystrica – Námestie pred Domom kultúry
Modra – pred Kultúrnym centrom Modra
Nitra – Svätoplukovo námestie
Pezinok – Radničné námestie
Poprad – Námestie sv. Egídia
Ružomberok – Park Š. N. Hýroša
Zlaté Moravce – Námestie A. Hlinku
Žiar nad Hronom – Námestie Matice Slovenskej
Politické strany organizujú protesty:
17:00
Trebišov, 17:00 pri Mestskom kultúrnom stredisku
Trenčín, 17:00 Mierové námestie
18:00
Galanta, 18:00 Mierové námestie
Partizánske, 18:00 Námestie SNP
Skalica, 18:00 Morový stĺp (pochod), presun k Pamätníku Padlých (protest)
V pondelok 24.febuára
16:30
Prešov, 16:30 Hlavná, pred MSÚ
18:00
Brezno, 18:00 Námestie M. R. Štefánika
Zhromaždenia vo svetových mestách:
Aarhus 17:00 Bispetorvet, Aarhus C
Amsterdam 18:00 Beursplein
Berlín 18:00 Hildebrandstraße 25
Brno 17:00 Náměstí Svobody
Brusel 18:00 Rue Archimède 1 (pri Schumane)
Budapešť 18:00 pred budovou Slovenského inštitútu, Rákóczi üt. 15
Kodaň 17:00 Nørre Voldgade 110, Copenhagen 1358
Krakow 18:00 NIĆ. Kawiarnio – księgarnia
Londýn 19:00 Embassy of Slovakia
Luxemburg 18:00 Square Jan Palach
Newbridge 18:00 Town Hall
Paríž 19:30 Edmond–Michelet, neďaleko Centre Pompidou
Praha 17:00 Kostel Nejsvětějšího Salvátora
Oxford 17:00 Radcliffe Square
Viedeň 19:00 Karlsplatz
Oslo – čas a miesto ešte nie je stanovené