Článok pôvodne vyšiel v denníku Financial Times. Ďalšie články nájdete tu.
Celkové investície spoločnosti Meta do virtuálnej a rozšírenej reality by mali tento rok prekročiť sumu sto miliárd dolárov. Jej šéf Mark Zuckerberg vyhlásil, že rok 2025 bude „rozhodujúcim rokom“ pre jej inteligentné okuliare. Meta vo svojej najnovšej výročnej správe odhalila, že vlani investovala do svojej divízie Reality Labs 19,9 miliardy dolárov, čo je po viac ako desaťročí veľkých strát nové maximum.
Táto divízia vyvíja inteligentné okuliare Ray-Ban Meta, ktoré Zuckerberg minulý týždeň označil za „skutočný hit“, ako aj náhlavné súpravy Quest VR, ktoré sa presadzujú pomalšie. Podľa zdroja oboznámeného so záležitosťou spoločnosť v roku 2024 predala jeden milión súprav okuliarov Ray-Ban.
Pribudne dvadsať miliárd dolárov
Podľa odhadov analytikov a výpočtov Financial Times na základe informácií, ktoré zverejnila Meta, kumulatívne investície spoločnosti so sídlom v Silicon Valley do vývoja a akvizícií produktov virtuálnej reality a rozšírenej reality od začiatku tejto iniciatívy v roku 2014, keď kúpila výrobcu headsetov Oculus, už presiahli 80 miliárd dolárov.
Meta vo výročnej správe uviedla, že v roku 2025 očakáva ďalšie zvýšenie ročných investícií do tejto divízie, čo naznačuje, že v tomto roku k tejto sume pribudne viac ako 20 miliárd dolárov.
Tieto údaje poukazujú na mimoriadne vysoké náklady Zuckerbergovej dlhodobej snahy o vybudovanie novej počítačovej platformy, ktorá by jedného dňa mohla nahradiť smartfóny a znížiť závislosť Mety od zariadení Apple a Google pri distribúcii jej aplikácií a služieb.
Meta sa v rámci nej snaží vyvinúť sofistikovanejšie okuliare pre rozšírenú realitu, ktoré prekrývajú obsah reálneho sveta, a v septembri predstavila svoj prototyp Orion. Konkurenčné spoločnosti Apple a Google pracujú na podobných produktoch.
„Investície spoločnosti Meta do Reality Labs sú nesmierne vysoké, ale nie je jasné, či sú nerozumné, ak veríte, že dokáže vybudovať biznis, ktorý z toho má byť, a to nahradiť iOS [Apple],“ povedal Matthew Ball, technologický investor a autor knihy The Metaverse. Meta sa odmietla vyjadriť.
Tento rok bude rozhodujúci
Tri roky po tom, ako sa materská spoločnosť Facebooku premenovala na Meta, aby zdôraznila svoju víziu vybudovania „metaverza“ alebo online virtuálneho sveta, priniesla Reality Labs v roku 2024 tržby vo výške 2,1 miliardy dolárov, čo je o 13 percent viac ako v predchádzajúcom roku. Jej prevádzkové straty dosiahli v minulom roku nové maximum 17,7 miliardy dolárov, čo predstavuje nárast o desať percent.
Od roku 2019, keď Meta prvýkrát začala zverejňovať finančné výsledky tejto divízie, dosiahla výnosy vo výške 10,1 miliardy dolárov. Za posledný rok sa Zuckerberg prestal zameriavať na rozprávanie o vytvorení metaverza plného avatarov. Teraz propaguje pokrok vo vývoji inteligentných okuliarov poháňaných rýchlo sa rozvíjajúcou technológiou umelej inteligencie.
V stredajšom oznámení o výsledkoch spoločnosti Meta bol nadšený perspektívou svojich „okuliarov s umelou inteligenciou“, ktoré sa vyrábajú v spolupráci s materskou spoločnosťou Ray-Ban EssilorLuxottica.
„Tento rok bude rozhodujúci. Určí, či sme na ceste k mnohým stovkám miliónov a nakoniec miliardám okuliarov s umelou inteligenciou a či sú okuliare ďalšou počítačovou platformou, ako o tom už nejaký čas hovoríme, alebo či to bude len nekonečná otrava,“ povedal.
Questu sa nedarí
Ľahké okuliare majú zabudované malé kamery, mikrofóny a reproduktory, vďaka ktorým môže ich nositeľ fotografovať, počúvať hudbu a četovať s AI asistentom. Ako už predtým informovali FT, Meta plánuje ešte tento rok vydať novú verziu, ktorá bude po prvýkrát vybavená malým displejom.
Jej náhlavným súpravám Quest VR, ktoré stoja 300 dolárov a viac za najnovší model, sa stále nedarí získať popularitu, pričom analytici a vývojári hier odhadujú, že doteraz sa predalo približne 30 miliónov kusov. Zuckerberg uviedol, že počet ľudí používajúcich zariadenia Quest a operačný systém Horizon „neustále rastie“.
Ball povedal, že straty spoločnosti Meta vo výške desiatok miliárd dolárov z virtuálnej reality a rozšírenej reality sa rozsahom nelíšia od iných snáh veľkých technologických spoločností vstúpiť do nových kategórií produktov. Prirovnal ich k Microsoftu s jeho vyhľadávačom Bing, asistentke Alexa a zariadeniam Echo od Amazonu a jednotke cloud computingu od Googlu.
Stále vysoko v zisku
Odhadol, že kumulatívna prevádzková strata Reality Labs k dnešnému dňu predstavuje 75 miliárd dolárov. Amazon stratil na Alexe viac ako 50 miliárd dolárov a Apple na vývoji virtuálnej reality a rozšírenej reality, vrátane náhlavnej súpravy Vision Pro, ktorá je drahším konkurentom Meta Quest, prišla o viac ako 30 miliárd dolárov.
„Zuckerbergovej stávke na Reality Labs sa venuje veľká pozornosť, ale je to čiastočne preto, lebo sa o nej rozhodli informovať samostatne,“ povedal Ball. „Všetci ich konkurenti majú porovnateľné investície, ktoré nezverejňujú.“ Investície Meta Reality Labs sú menšie ako „stovky miliárd dolárov“, ktoré Zuckerberg podľa svojich slov plánuje vynaložiť na infraštruktúru umelej inteligencie „v dlhodobom horizonte“.
Napriek týmto kapitálovo náročným snahám zostáva Meta vysoko zisková vďaka lukratívnemu podnikaniu v oblasti online reklamy. Čistý príjem vzrástol v minulom roku o 60 percent na 62,4 miliardy dolárov.
© The Financial Times Limited 2025. Všetky práva vyhradené. Nesmie sa ďalej šíriť, kopírovať ani nijako upravovať. Za poskytnutie tohto prekladu je zodpovedný výlučne Ringier Slovakia Media. Spoločnosť Financial Times Limited nenesie žiadnu zodpovednosť za presnosť alebo kvalitu prekladu.