– Novým pápežom je Robert Francis Prevost. Zvolil si meno Lev XIV. Jeho predchodcom s týmto menom bol pápež veľkej sociálnej encykliky Rerum Novarum.
ONLINE dianie sme ukončili, ďakujeme za vašu pozornosť. Ďalšie články o novom pápežovi pre vás pripravujeme.
23:12 - Aktuality položili tesne pred vstupom do konkláve vtedy ešte kardinálovi Prevostovi otázku, aký by mal byť podľa neho nový pápež. Jeho reakciu si môžete pozrieť v 1:31 minúte.
22:49 - Náš vyslaný redaktor Jaroslav Barborák vo Vatikáne zhrnul dnešné dianie a zvolenie nového pápeža:
22:42 - Ešte v pozícii kardinála Prevost potvrdil svoju účasť na júlovej mariánskej púti v Levoči. Uvidíme, ako sa k tomu postaví vo funkcii pápeža.
22:32 - Novozvolený pápež Lev XIV. navštívil v roku 2005 Košice. Archívne snímky z tejto návštevy zverejnila na sociálnej sieti kresťanská komunita Augustiniánov. „S vďačnosťou spomíname na jeho návštevu medzi nami a v modlitbách vyprosujeme silu, múdrosť a odvahu pre jeho službu,“ odkázali.
22:27 - Oficiálny vatikánsky kanál na sociálnej sieti uverejnil video, ktoré bolo zriadené hneď po zvolení Leva XIV. Nový pápež v ňom objíma každého z kardinálskych voličov tesne po tom, ako prijal svoje zvolenie.
20:34 - Donald Trump zablahoželal novému pápežovi pochádzajúcemu zo Spojených štátov. Podľa neho je to „veľká česť“ pre celú krajinu. Americký prezident na svojej sociálnej sieti Truth Social uviedol: „Gratulujem kardinálovi Robertovi Francisovi Prevostovi, ktorý bol práve menovaný za pápeža. Je to veľká česť uvedomiť si, že je prvým americkým pápežom. Aké vzrušenie a aká veľká česť pre našu krajinu. Teším sa na stretnutie s pápežom Levom XIV. Bude to veľmi významný moment!“
20:28 - Prezident Peter Pellegrini zablahoželal novému pápežovi k zvoleniu. Slovenská hlava štátu vyslovila želanie, aby bol nový pápež „dobrom a autoritou pre celý svet“.
„Nech už budú kroky Leva XIV. akékoľvek, úprimne mu želám dlhú a úspešnú misiu na Petrovom stolci. Verím, že aj počas jeho pontifikátu zachováme výborné vzťahy Slovenska s Vatikánom..“
20:01 - Po pápežovi jezuitovi prichádza ďalší pápež s rehoľným pôvodom. Lev XIV. vzišiel z rehole augustiniánov. Ide o rád, ktorý rozvíja spiritualitu veľkého cirkevného mysliteľa Augustína. Robert Francis Prevost je vyštudovaný cirkevný právnik, bol tiež najvyšším predstaveným tohto rádu. Dlhší čas pôsobil v diecéze Chichlao v Peru. Naposledy viedol vatikánske dikastérium pre biskupov.
19:45 - Výsledok konkláve je teda jasný. Novým pápežom sa stal kardinál Robert Francis Prevost, ktorý bol pred voľbou médiámi zaraďovaný medzi outsiderov. Pred konkláve vyzeral jeho profil nasledovne: Má centristický a pragmatický profil, schopný sprostredkovávať medzi rôznymi prúdmi americkej Cirkvi. Je citlivý na sociálne a kultúrne otázky a mohol by pokračovať v línii dialógu Františkovho pontifikátu.
19:37 - „Pokoj nech je s vami“. Tieto prvé slová nového pápeža Leva XIV. zaznievajú v deň, keď si svet pripomína 80. výročie od skončenia Druhej svetovej vojny. Lev XIV. tak začína ako pápež mieru.
Hovorí o „pokoji“, výraz, ktorý sa v taliančine prekladá aj ako mier. Lev XIV. pritom dodáva, že „pokoj Kristov odzbrojuje“. Slová, ktoré možno vnímať ako jeho program.
V príhovore rovnako spomínal synodalitu, proces, ktorý otvoril pápež František. Chcel ním Cirkev otvoriť všetkým, aby sa všetci podieľali aj na jej ďalšom postupe.
19:35 - Nový pápež teraz udelí svoje prvé požehnanie Urbi e orbi s plnomocnými odpustkami.
19:32 - „Chcem poďakovať aj všetkým bratom kardinálom, že ma vybrali za nástupcu Petra, aby som mohol kráčať s vami a hľadať pokoj a spravodlivosť. Bez strachu. Aby sme sa stávali misionármi mieru,“ hovorí novozvolený pápež Robert Francis Prevost, ktorý si zvolil meno Lev XIV.
„Som syn sv. Augustína. Z rehole augustiniánov. S vami som kresťan a biskup. Kráčajme spolu k vlasti, ktorú nám pripravil Boh. Pozravujem aj cirkev v Ríme, špeciálne. Musíme kráčať spolu, ako cirkev,ktorá stavia mosty. Aby sme tu boli pre všetkých, ktorí nás potrebujú.“
19:28 - „Bratia a sestry, toto je prvý pozdrav Krista, ktorý dal život za svojich. Tento pozdrav nech dorazí do vašich rodín, do každej krajiny. Všade. Pokoj nech je s vami. Toto je pokoj Krista Zmŕtvychvstalého. Je to pokoj, ktorý odzbrojuje.V našich ušiach ešte zaznieva hlas pápeža Františka, ktorý požehnával Rím,“ hovorí nový pápež v prvom prejave.
„Rím a celý svet v deň Veľkej noci. Dovoľte, aby som vám dal rovnako požehanie. Boh miluje všetkých. Nebojme sa, zjednotení, ruka v ruke, choďme v pred. Svet má potrebu jeho svetla. Krista ako mostu, ktorý spája svojou láskou. Budujem mosty, aby sme boli jeden ľud vždy v mieri. Ďakujeme, pápež František.“
19:26 - Vivat papa, nech žije pápež, zaznieva z námestia. Vidíme, že nový muž v bielom prekonáva dojatie. „Pokoj nech je s vami,“ prihovorí sa davu.
19:25 - Svet víta nového pápeža Leva XIV. Na jeho tvári vidno dojatie. Medzitým zaznievajú hymny Vatikánska a Talianska. Stále čakáme na jeho prvé slová.
19:23 - Nový pápež Lev XIV. má 69 rokov, pochádza z rehole Augustiniánov, bol biskupom v Peru, neskôr šéfom vatikánskeho dikastéria pre biskupov. V roku 2023 ho pápež František vymenoval za kardinála. Pochádza zo Spojených štátov zo štátu Illinois.
19:21 - Nový pápež by sa mal každú chvíľu objaviť na balkóne vatikánskej baziliky. Sú tam už zhromaždení kardináli.
19:14 - Novým pápežom je Robert Francis Prevost. Zvolil si meno Lev XIV. Jeho predchodcom s týmto menom bol pápež veľkej sociálnej encykliky Rerum Novarum.
Položil ňou základy modernej katolíckej sociálnej náuky a zastal sa práv robotníkov. Lev XIII. bol najdlhšie žijúcim pápežom. Dožil sa 93 rokov.
19:11 - O 18:08 bol čas voľby, je teda od nej hodina. Každú chvíľu by sa svetu mal ukázať nový pápež.
Pri Benediktovi XVI. to bolo po 50 minútach, pri Františkovi po jednej hodine a šiestich minútach.
19:10 - Na námestí medzi ľuďmi je vidieť budapeštianskeho kardinála Erdoa, znamená to, že pápežom nie je.
18:58 - Námestie aj priľahlé ulice sa zapĺňajú ľuďmi. V oblasti nie sú mobilné siete, len ťažké je sa spojiť. Rím akoby sa sťahoval do Vatikánu, kde sa mu už o chvíľu predstaví jeho nový biskup, lebo pápež je aj biskupom mesta Rím.
18:55 - Už o chvíľu by sme mali počuť to slávne Habemus papam. Annuntio vobis gaudium magnum – Habemus papam. Známa a očakávaná formula, ktorá je treťou po bielom dyme a zvonoch Svätopeterskej baziliky, ktorá oznamuje voľbu nového pápeža.
Na rozdiel od prvých dvoch v sebe nesie už aj identitu nového muža v bielom. Formula sa totiž končí oznámením jeho rodného mena, ako i mena, ktoré si zvolil ako nový pápež.
Úlohu oznámiť ju má kardinál protodiakon. Aktuálne túto pozíciu zastáva Dominique Mamberti. Len od 28. októbra 2024. Funkcia patrí najdlhšie slúžiacemu kardinálovi diakonovi spomedzi tých, ktorí sú ešte vo funkcii.
Dominique Mamberti je francúzsky kardinál, narodený na Korzike, a v súčasnosti pôsobí ako prefekt Najvyššieho tribunálu Apoštolskej signatúry. Za kardinála ho vymenoval pápež František na konzistóriu 14. februára 2015.
18:50 - Čo sa momentálne deje v Sixtínskej kaplnke? Nový pápež akceptoval voľbu, po nej sa presunul do tzv. izby sĺz, kde si obliekol jednu z pripravenýh reverend a následne sa vráti medzi kardinálov. Tí by mu mali jeden po jednom vyjadriť podporu a sľub vernosti.
18:29 - Katolícka cirkev má 267. pápeža. Vzišiel zo štvrtého skrutínia, možno teda očakávať, že šlo o jedného z favoritov. Pietro Parolin, Pierbattista Pizzaballa alebo Luis Antonio Tagle? Podobne tomu bolo v roku 2005, keď vzišiel z konkláve Benedikt XVI. ako silný kandidát. Meno nového pápeža sa dozvieme približne o hodinu.
Na balkóne vatikánskej baziliky zaznie Habemus papam a predstaví sa už sám nový muž v bielom. Stále nevieme jeho meno, no kardináli ho už vedia a o necelú hodinu sa ho dozvie aj svet.
18:18 - Podľa BBC sa počas toho, ako stúpa biely dym, ozýva z davu obrovský jasot. Všetci bežia dopredu, aby ho videli.
Ľudia skáču od radosti, niektorí sa modlia k nebu. Hukot je tu ohromujúci, zvony zvonia tak hlasno, že sa to ozýva po celom námestí, zatiaľ čo ľudia jasajú a kričia od radosti.
18:10 - Z komína Sixtínskej kaplnky sa teraz valí biely dym, čo naznačuje, že hlasovací proces sa skončil a kardináli si vybrali nástupcu pápeža Františka. Informuje o tom BBC.
Zatiaľ nevieme, kto bol vybraný, ale bude to jasné, keď sa objaví na balkóne Sixtínskej kaplnky, pravdepodobne do hodiny.
18:04 - Čakanie na zvolenie nového pápeža.
17:00 - V Ríme sa opäť blíži čas, na ktorý Vatikán avizuje dym, ak by kardináli zvolili nového pápeža. Svätopeterské námestie sa opäť pomaly zapĺňa zvedavcami. Predpokladaný čas je 17:30, ak by kardináli pápeža zvolili už teraz.
Kardináli sú vo štvrtom kole voľby. Kedy sa objavil biely dym pri posledných dvoch konkláve?
- 2005 (voľba Benedikta XVI. – Joseph Ratzinger):
🕓 Biely dym o 17:50 (19. apríla 2005)
📣 Oznámenie Habemus Papam zaznelo o 18:40, a krátko nato sa nový pápež ukázal na balkóne.
- 2013 (voľba Františka – Jorge Mario Bergoglio):
🕕 Biely dym o 19:06 (13. marca 2013)
📣 Oznámenie Habemus Papam zaznelo približne o 20:12.
Ak však nový pápež nevzíde ani zo štvrtého kola, budeme čakať na dym okolo 19tej hodiny.
16:36 - Taliansky denník Corriere della Sera s tradične dobrými zdrojmi vo Vatikáne zverejnil aktualizovanú analýzu o šanciach hlavných „papabili“ (možných kandidátov na pápeža) v prebiehajúcom konkláve, pričom poukázal na to, že dynamika medzi kardinálmi-voličmi sa neustále mení.
Hlavní favoriti podľa Corriere della Sera:
- Pietro Parolin: Štátny sekretár Vatikánu, považovaný za jedného z najsilnejších kandidátov vďaka rozsiahlym diplomatickým skúsenostiam a dôkladnej znalosti rímskej kúrie. Napriek tomu čelil niektorým kritikám a pokusom o diskreditáciu (vrátane falošných správ o zdravotných problémoch), čo môže ovplyvniť jeho šance.
- Luis Antonio Tagle: Filipínsky kardinál známy svojou empatiou a schopnosťou komunikácie. Jeho podpora mierne klesla v prospech krajana Pabla Virgilia Davida, ktorý získava čoraz viac hlasov medzi voličmi.
- Pierbattista Pizzaballa: Latinský patriarcha Jeruzalema, patrí medzi najčastejšie spomínané mená. Vďaka svojej charizmatickej prítomnosti a nedávnej mediálnej pozornosti (vrátane „selfie“ s turistami a už zarezervovaného spiatočného letu) sa javí ako zaujímavý kandidát.
- Matteo Maria Zuppi: Arcibiskup Bologne a predseda Talianskej biskupskej konferencie (CEI), je oceňovaný za svoj angažmán v medzináboženskom dialógu a v podpore mieru. Jeho osobnosť je vnímaná ako most medzi rôznymi prúdmi Cirkvi.
- Jean-Marc Aveline: Arcibiskup Marseille, výrazne zlepšil svoju znalosť taliančiny, čím prekonal jednu z hlavných prekážok, ktoré obmedzovali jeho šance.
Konkláve stále pokračuje a aliancie medzi kardinálmi sa môžu rýchlo meniť.
14:19 - Unikátny pohľad na dnešný čierny dym sa naskytol skupine pútnikov zo Slovenska. Zaznamenali ho zo strechy baziliky sv. Petra, na ktorú práve vystúpili. Jeho autorka Jana Gálová pre Aktuality hovorí, že "vidieť dym z kupoly Svätopeterskej baziliky, aj keď čierny, je zážitok možno len raz za život".
14:10 - Konkláve trvá už druhý deň. Kardináli majú za sebou tri kolá hlasovania. V roku 2005 bolo to štvrté rozhodujúcim pre Jozefa Ratzingera, ktorého sme neskôr poznali ako Benedikta XVI. A z piateho kola hlasovanie - z tzv. skrutínia - zas vzišiel pápež František. Obaja sa teda stali pápežmi na druhý deň konkláve. Ján Pavol II. potreboval na zvolenie osem kôl a vzišiel teda z tretieho dňa hlasovaní. Ak by kardináli našli zhodu vo štvrtom kole, biely dym zo Sixtínskej kaplnky môžme očakávať okolo 17tej hodiny, ak nie ani vtedy, tak potom príde na rad fumata po 19. tej hodine. Či biela, alebo čierna.
13:59 - Konkláve sleduje aj riaditeľ Slovenského historického úradu v Ríme Daniel Černý. Vzhľadom na polohu jeho sídla - pár metrov od Vatikánskeho námestia v byte po kardinálovi Jozefovi Tomkovi - dianie má ako na dlani. „Dúfam, že z voľby vyjde pápež mieru.“
12:06 - Aj dnes však prišlo k zaujímavej situácii, keď sa dym zo Sixtínskej kaplnky vo svojej záverečnej fáze zmenil na biely. Ľudia na námestí začali hlasne aplaudovať, v domnení, že pápež je predsa len zvolený. Táto zmena farby však môže byť dôsledkom toho, že ide o rezíduá chemikálií, ktoré sa nakonci zmiešali iným spôsobom. Vatikán ešte skôr oznámil, že fumata bude trvať okolo 6 a pol minúty. Väčšinu tohto času bola výrazne čierna, v záverečnej minúte však začala blednúť, až prešla do riedkej bielej. Istotou však boli zvony Vatikánskej baziliky, ktoré napriek aplauzom ľudí voľbu nepotvrdili.
11:54 - Pápež stále nie je zvolený. Z komína vyšiel čierny dym.
Znamená to, že ani z tretieho kola voľby nevzišiel nový muž v bielom. Kardináli budú vo voľbe pokračovať popoludní. Toto konkláve tak nepredstihne zatiaľ najkratšie v jeho moderných dejinách. V marci 1939 vtedy z neho vyšiel pápež Pius XII.
11:37 - S blížiacim sa poludním je Vatikánske námestie stále plnšie. Po 12-tej sa totiž očakáva dym, ktorý oznámi doterajší priebeh konkláve. Vatikán oznámil, že na námestí je aktuálne vyše 12-tisíc ľudí.
11:23 - Aj takmer hodinu po avizovanom možnom dyme žiadny signál zo Sixtínskej kaplnky nevyšiel. Môže to byť potvrdením, že ani v druhom kole voľby kardináli nedosiahli požadovanú dvojtretinovú väčšinu pre nového pápeža. Je predpoklad, že v týchto chvíľach už volia v treťom kole. Výsledok bude zrejmý okolo poludnia.
V moderných dejinách konkláve vzišiel z troch skrutínií pápež Pius XII. v marci 1939. A bola to doteraz najrýchlejšia voľba pápeža. Či sa jej kardináli vyrovnajú v konkláve 2025, bude jasné okolo poludnia.
11:07 - Ak neprichádza dym z komína Sixtínskej kaplnky, na námestí si ten svoj - biely - užíva Švajčiar z Lugana. Je otcom jedného z príslušníko švajčiarskej gardy. Hovorí, že v týchto dňoch sa ani nepočujú, lebo vo Vatikáne nie je signál a ich syn nemôže hovoriť ani s rodinou.
10:51 - Pracovať pod rímskym holým nebom je niekedy nebezpečné. Všadeprítomné čajky zvyknú byť niekedy nebezpečenstvom. Skúsil to na vlastnej koži náš reportér na Vatikánskom námestí.
10:31 - Vatikánske námestie sa opäť pomaly zapĺňa zvedavcami. Prišli, aby si prípadne nenechali ujsť biely dym. Teraz po pol jedenástej by z komína Sixtíny vyšiel iba on, ako avizoval Vatikán. Bol by znamením, že kardináli zvolili nového pápeža. Ak v tomto druhom kole bude voľba neúspešná, nedozvieme sa to okamžite, ale až napoludnie. Lístky z takejto voľby by sa pálili až po ďalšom kole. Na námestí je čulý ruch, v pozadí počuť z reproduktorov aj modlitbu ruženca.
10:19 - Náš redaktor Jaroslav Barborák je už na vatikánskom námestí v očakávaní prípadného bieleho dymu zo Sixtínskej kaplnky.
9:01 – Že je o konkláve a informácie o ňom záujem, dosvedčujú aj čísla sledovanosti vatikánskej stránky Vaticanews na Facebooku. Napríklad len jej slovenskej mutácii vzrástla za posledných 28 dní návštevnosť na 1300 percent, ide teda o trinásťnásobok pôvodných čísel. Za ten čas si jej stránky prezrelo takmer 108 miliónov návštevníkov. Komín na Sixtínskej kaplnke a kardináli v konkláve sú informačným magnetom.
8:26 – Ak vás o konkláve zaujímajú detaily, vypočujte si podcastový rozhovor s Marcelom Šefčíkom. Je autor knihy Konkláve, ktorá je výsledkom jeho dizertácie. Počas jej prípravy mohol konzultovať aj Vatikánske archívy, nakoľko bol na stáži na Úrade liturgických slávení pápeža.
8:13 – Včerajší večerný dym zo Sixtínskej kaplnky sprevádzali aj technické problémy. Len pár okamihov pred tým, ako vystúpil z komína zhasli veľkoplošné obrazovky. Nakoľko už bola vo Vatikáne tma, len vďaka ním sa dala rozlíšiť farba fumaty. V prvých momentoch sa síce voľným okom javila ako čierna, no v tme sa aj biela javí podobne. Potvrdenie prišlo až s opätovným zapnutím veľkoplošných obrazoviek. Vatikán zatiaľ nespresnil dôvod výpadku. Dramatické momenty zachytil naživo na Svätopeterskom námestí reportér Aktualít Jaroslav Barborák.
7:54 – Tri hodiny a sedemnásť minút – toľko času ubehlo od momentu, keď zaznelo v Sixtínskej kaplnke „extra omnes“ po chvíľu prvého čierneho dymu z komína, ktorý spája dianie v konkláve so svetom. Podľa pôvodných predpokladov, ktoré komunikoval aj Vatikán, sa dymový signál očakával medzi siedmou až pol ôsmou podvečer. V skutočnosti prišiel až 21:04 hodine.
Hneď sa objavili špekulácie a možné vysvetlenia, čo sa mohlo stať. Taliansky denník Corriere della Sera s dobrými zdrojmi prináša viaceré vysvetlenie. Prvým môže byť „dlhšia meditácia“ pre kardinálov, ktorú si pre nich pripravil niekdajší pápežský teológ Raniero Cantalamessa. Denník hovorí aj efekte mnohých kardinálov „neofitov“ – teda nováčikov. Za predĺžením hlasovania mohol byť fakt, že viacerí ani nehovoria taliansky, čo mohlo spôsobiť „predĺženie operácie“ hlasovania.
Slovenský historik konkláve Marcel Šefčík však pre Aktuality.sk hovorí aj o ďalšej možnosti – a ňou je prípadná chyba pri hlasovaní. Tá znamená automatické opakovanie celého skrutínia.
V dnešný štvrtok kardináli pokračujú. Predpokladané časy dymových signálov sú 10:30 (len v prípade bieleho dymu a teda úspešnej voľby), 12:00 a 17:30 (opäť len v prípade bieleho dymu) a 19:00
7:50 – Dve skrutíniá sú naplánované na predpoludnie, dve na popoludnie. To v prípade, že sa im nepodarí dosiahnuť dvojtretinovú zhodu na novom pápežovi. Keby ju však našli už dnes ráno, Vatikán oznámil, že predpokladaný čas "fumaty" - a teda dymu zo Sixtínskej kaplnky možno očakávať okolo 10:30. To v prípade bieleho dymu. Orientačné časy "dymových signálov" sú 10:30, 12:00, 17:30 a 19:00.
Prečítajte si reportáž po prvom dni konkláve.