Ranč pri Žiline sa pred piatimi rokmi dostal do centra pozornosti kvôli nelegálnemu obchodu s tigrami. Medzinárodný tím novinárov vtedy odhalil, že chov a predaj tigrov smeruje do Česka, kde sa využívali na výrobu bujónu ceneného v tradičnej ázijskej medicíne – obchodu, ktorý mal byť výnosnejší než obchod s kokaínom.
„Kosti tigra sú najžiadanejšie, pričom najobľúbenejšími výrobkami na ich báze sú tigrie vína a pasty. Tie sú populárne nielen pre svoje údajné liečivé účinky, ale aj ako symbol šťastia a bohatstva,“ uviedla Aliancia združení na ochranu zvierat, projekt Zvierací ombudsman, ktorá dlhodobo upozorňuje na problémy spojené s neregulovaným chovom a obchodovaním s ohrozenými druhmi veľkých mačkovitých šeliem.
Tigrí biznis
Ranč sa tiež spájal so známou kauzou Ludvíka Berouska, ktorá šokovala českú aj medzinárodnú verejnosť. Skupinu odhalili českí colníci a inšpektori CITES počas zásahu na pražskom letisku. Tá chovala, zabíjala a spracovávala tigre na výrobu produktov využívaných v tradičnej čínskej medicíne. Dovtedy, až na pár zasvätených, málo kto si vedel vôbec predstaviť, že v Česku existujú tigrie bitúnky.
Táto kauza čiastočne odkryla rozsiahly problém nelegálneho obchodu so zvieratami.
Samotný Ranč pri Žiline sa do pozornosti ochrancov prírody dostal, keď sa začali domnievať, že Ranč môže fungovať ako nelegálna množiareň tigrov. Jeho majiteľ Jozef Bajánek navyše tigre predával na online bazároch, napríklad na Bazoš.sk.
Ďalšie prípady zo Slovenska
Súkromné tigrie množiarne sú jedným z hlavných zdrojov tigrov, zvieratá žijú často zatvorené v betónových kotercoch, zle kŕmené a vo vlastných výkaloch. No obchod s tigrami je veľmi ziskový a záujemcov je dosť.