Podujatia zamerané na módu nemusia byť len o módnej prehliadke, ale môžu byť aj premysleným nástrojom na prepájanie kreatívnych priemyslov s reálnym svetom biznisu. Global Fashion Net už niekoľko rokov buduje mosty medzi dizajnérmi, firmami, investormi či inštitúciami a v Košiciach, kde sa odohrá už po druhý raz, cítiť potenciál stať sa lídrom kreatívneho priemyslu na východe.
Organizátorka Lenka Suchová a Radka Kovaľ Mazáková, ambasádorka projektu, v rozhovore pre Aktuality.sk prezradili aj to, či majú ambíciu vytvoriť dlhodobé prepojenie medzi Slovenskom a inými krajinami práve cez módu.
V rozhovore si prečítate:
- aký príbeh nájdeme za vznikom projektu a v snahe spájať módu naprieč krajinami;
- prečo sa podujatie koná v Košiciach a ako im boli nápomocné lokálne inštitúcie;
- aké opatrenia prijali na podporu udržateľnosti v rámci podujatia;
- ako vnímajú slovenskú módu v kontexte globálnych trendov.
Čo bolo impulzom pre vznik projektu Global Fashion Net a ako sa vyvíjal od svojho začiatku?
Lenka Suchová: Global Fashion Net vznikol ako vízia spojiť módu, biznis a kreativitu na globálnej úrovni. Bez obchodných vzťahov by neexistovala móda a opačne, biznismeni by sa len ťažko bez módy zaobišli. Je všadeprítomná. Na obchodných stretnutiach som sa často stretávala s názorom, že móda je len akési pozlátko. Rozhodla som sa to vyvrátiť. Od svojho vzniku sa projekt vyvíjal v reakcii na rastúci dopyt po medzinárodnej platforme, ktorá by prepojila dizajnérov, podnikateľov a odborníkov z rôznych oblastí módneho priemyslu. Začali sme s menším, ale ambicióznym cieľom a dnes GFN poskytuje globálne spojenie a možnosť spolupráce medzi kreatívnymi jednotlivcami a firmami.
Radka Kovaľ Mazáková: Projekt Global Fashion Net vznikol v medzinárodnej platforme GBN ako odpoveď na potrebu vytvoriť prepojenia módneho a podnikateľského sveta. V oblasti módy existuje veľa talentovaných dizajnérov, no chýba im prístup k relevantným obchodným príležitostiam, ktoré by im umožnili rozvinúť ich značky a predstaviť ich globálnemu trhu. GBN je platforma, ktorá im tieto možnosti otvára.
Uvediem príklad. V platforme s nami spolupracuje športový promotér. Ide konkrétne o majstrovstvá sveta snežných skútrov, ktoré sú vysielané celosvetovo v 25 krajinách. V tomto roku sa nám podarilo spojiť 3 módnych návrhárov s ambíciou cieliť na športový sektor s touto prestížnou svetovou sériou. Obliekali moderátorov, športových komisárov aj samotných pretekárov. Ich logá a oblečenie boli všade prítomné a oni sa mohli hrdiť prívlastkom oficiálneho dodávateľa majstrovstiev sveta v snowcrosse.
Prekvapivé a svieže prepojenie fúklo vietor do plachiet nielen športovým eventom, ktoré sa konali vo Fínsku, Turecku a Švédsku, ale najmä samotným dizajnérom, ktorí na základe tejto spolupráce už rozvíjajú ďalšie. Od svojho začiatku sa projekt zameriava na spájanie kreativity a obchodu, pričom sa rozširuje a stáva sa čoraz väčšou udalosťou na globálnej módnej mape.
Aký príbeh stojí za vaším rozhodnutím prepojiť módu a biznis?
Lenka Suchová: Na začiatku sme si uvedomili, že módny priemysel je stále silnejšie prepojený s obchodnými a podnikateľskými aspektmi. Na Slovensku a ani v regióne strednej Európy nie je príliš veľa príležitostí, ktoré by spájali kreativitu a obchod. Preto sme sa rozhodli vytvoriť platformu, ktorá umožní dizajnérom a firmám, ktoré s nimi spolupracujú, rozvíjať nové možnosti, rásť a vytvárať medzinárodné obchodné vzťahy.
Prečo ste sa rozhodli zorganizovať podujatie práve v Košiciach?
Radka Kovaľ Mazáková: Pretože domáca pôda je vždy najlepší tréningový štadión. Na jednej strane sa môže zdať ľahké zorganizovať podujatie a rozbehnúť projekt v meste, kde každého poznáte, ale verte mi, je to opačne. Byť prorokom doma je tá najťažšia úloha. A preto, keď to bude mať cveng v Košiciach, potom každá ďalšia zastávka bude jednoduchšia. Navyše, Košiciam veríme. V posledných rokoch prechádzajú výraznou transformáciou a oživujú svoje kultúrne a kreatívne prostredie.
Zároveň toto mesto ponúka unikátnu kombináciu tradície a moderného rozvoja. Košice sú sídlom mnohých mladých talentov, kreatívcov a podnikateľov, ktorí sa zaujímajú o módu, dizajn a inovácie. Týmto spôsobom chceme podporiť rozvoj kreatívneho priemyslu v Košiciach a zároveň priviesť globálnych lídrov do tohto dynamického mesta, ktoré má potenciál stať sa centrom módy a inovácií v strednej Európe. Práve platforma Global Business Net tieto svety prepája.
Lenka Suchová: Odpoveď je jednoduchá - sme tu doma. Okrem toho, Košice ponúkajú skvelé zázemie pre tvorbu kreatívnych a kultúrnych podujatí. Mesto má bohatú históriu a dynamiku, ktorá sa dokonale spája s našou víziou prepojenia módneho sveta s obchodným. Okrem toho, Košice sa nachádzajú v regióne, ktorý je stále na vzostupe vďaka novým investíciám a môžeme tak byť súčasťou jeho rozvoja a podporiť vznik nových kreatívnych iniciatív.
V čom vidíte potenciál Košíc ako centra kreatívneho priemyslu?
Lenka Suchová: Košice sú čoraz viac považované za centrum inovácií a kreativity, a to nielen v oblasti technológií, ale aj umenia a dizajnu. S rastúcou komunitou mladých profesionálov, dynamickým rozvojom, kultúrnym zázemím a unikátnou polohou v srdci Európy, majú Košice potenciál stať sa centrom kreatívnych priemyslov, kde sa spájajú rôzne oblasti od dizajnu cez technológie až po podnikanie. Mesto sa etablovalo ako technologické a podnikateľské centrum východného Slovenska s rastúcim počtom startupov a inovačných hubov.
Príklady ako Košický Startup Inkubátor alebo rozvoj kreatívnych priestorov, ako je Kulturpark, ponúkajú mladým podnikateľom a dizajnérom platformy pre tvorbu a testovanie nových produktov a služieb. Podpora zo strany miestnych autorít a súkromného sektora, ako aj stále sa zlepšujúca infraštruktúra, poskytujú silný základ pre ďalší rast a rozvoj kreatívnych priemyslov.
Aké sú hlavné ciele GFN 2025 a čo by malo byť jeho najväčším prínosom?
Lenka Suchová: Cieľom projektu GFN 2025 je posilniť spolupráce a to tak lokálne, ako tie medzinárodné. GFN sa má starať o inovácie v módnom priemysle, prepájať módnych dizajnérov s podnikateľmi a umožniť tak rozvoj nových obchodných príležitostí. Najväčším prínosom bude práve vytvorenie trvalo udržateľných obchodných a kreatívnych partnerstiev, ktoré pomôžu transformovať módny priemysel nielen v Európe, ale celosvetovo.
Koľko krajín a dizajnérov sa tento rok zúčastní projektu, ktorý plánujete v Košiciach?
Lenka Suchová: Tohto roku očakávame účastníkov z viac než 10 krajín a predstavenie práce 17 dizajnérov. Do Košíc sme pozvali známe tváre z mól v Číne, Mongolsku, na Balkáne, ale nezabudli sme ani na domácu scénu. Svoje kolekcie predstavia najzvučnejšie mená slovenského dizajnu ako Boris Hanečka, Veronika Kostková aj Zuzana Haková.
Ako vyzerá logistika takto rozsiahleho podujatia a aké výzvy prináša?
Lenka Suchová: Organizovanie podujatia tejto veľkosti si vyžaduje detailnú prípravu v oblasti logistiky, od výberu miest konania až po zabezpečenie dopravy, ubytovania a technických požiadaviek. Kľúčovým prvkom je zabezpečenie vhodných priestorov a technickej infraštruktúry pre rôzne aktivity, ako módne prehliadky, panelové diskusie, biznisové stretnutia a workshopy. Dôležitá je aj doprava medzinárodných účastníkov zo všetkých kútov sveta, dizajnérov a materiálov, vrátane organizácie ich ubytovania a prepravy. Technologická podpora, ako webové platformy a aplikácie, sú kľúčové pre interaktivitu a bezproblémový priebeh podujatia.