Článok bol pôvodne uverejnený na webe Investigatívneho centra Jána Kuciaka.
BANSKÁ ŠTIAVNICA: V marci minulého roka oheň vážne poškodil viacero historických domov v historickom jadre Banskej Štiavnice. Politici sa predháňali v rečiach o tom, akým vzácnym kultúrnym dedičstvom mesto je, no lokalita spojená tridsať rokov s prestížnou značkou UNESCO, má dlhodobo závažný problém – čierne stavby a rekonštrukcie v rozpore s vydanými povoleniami či ignorujúce stanoviská pamiatkarov.
Pri tajchu Klinger, ktorý je súčasťou unikátnej historickej vodohospodárskej sústavy, vyrástol nový apartmánový dom. Viaceré byty sú už predané, iné rezervované, ceny sa pritom hýbu v stovkách tisíc eur. Firma syna exministra práce Ľudovíta Kaníka ich však postavila v rozpore s pôvodným projektom. Novostavba sama nie je pamiatkou, no vznikla v území, ktoré je súčasťou svetového kultúrneho a prírodného dedičstva.
Exminister Kaník tvrdí, že na stavbe urobili len malé zásahy. Banskoštiavnický stavebný úrad po kontrole zistil nezrovnalosti, no stavbu po úpravách a pripomienkach krajských pamiatkarov zlegalizuje.
Kaníkovci už aj v minulosti v Banskej Štiavnici robili úpravy bez povolení a o súhlas žiadali až dodatočne. A nie sú jediní. Načierno staval aj bývalý mestský poslanec Ján Čamaj (vtedy Smer-SD, SNS). A najnovšie majú problémy s kolaudáciou i apartmány v takzvanej starej nemocnici v historickom centre mesta. Pamiatkari zistili zásahy do historickej budovy.
(Článok pokračuje pod fotografiou)