Drogy, ktoré v Amerike zabíjajú vo veľkom, sa už šíria aj Českom. Syntentické opiáty sú problémom už aj na Slovensku
Diskusia/ 4Uložiť článok
4 min. čítania
dnes 18. máj 2025 o 09:00
4 min. čítania

Drogy, ktoré v Amerike zabíjajú vo veľkom, sa už šíria aj Českom. Syntentické opiáty sú problémom už aj na Slovensku

Uložiť článok
Syntetické opioidy, ktoré sú až 50-násobne silnejšie ako heroín, sa stávajú čoraz dostupnejšími. To zvyšuje riziko ich zneužitia. V Česku stáli tieto drogy život už aspoň dvoch ľudí.

Strašidelné zábery zdrogovaných ľudí, ktorých pohyby pripomínajú zombie, sa v médiách objavujú už dlhšie. Väčšinou pochádzajú z amerických veľkomiest, ktoré sa dlhodobo potýkajú s nebezpečným fentanylom, ktorý zaplavil ich ulice. Podľa odhadov na predávkovanie fentanylom a jemu podobných opioidov vlani zomreli viac ako 50-tisíc Američanov.

Zdá sa však, že tento problém sa postupne presúva aj do Európy. Česká národná protidrogová centrála len pred pár dňami informovala o prílive silných syntetických opiátov do Česka. Tie si vyžiadali už minimálne dva ľudské životy.

Biela kryštalická látka, v ktorej forme sa vyskytujú najčastejšie, a experimentovanie s ňou však môžu mať čoskoro na svedomí aj ďalšie, a to aj na Slovensku. Ako totiž tvrdí adiktológ Radek Jurnikl z organizácie Sananim pre český iDNES.cz, „nebezpečné je aj to, že sa droga chová inak, než ako je človek zvyknutý.”

Mimoriadne lákavá alternatíva

Pri rozhovore o opiátoch si väčšina ľudí zrejme vybaví známejší heroín. Látky zo skupiny fentanylov síce účinky heroínu simulujú, sú však až 50 a viacnásobne silnejšie – a o to lákavejšie.

Rozdiel medzi opiátmi a opioidmi spočíva v spôsobe ich výroby. Zatiaľ čo opiáty sa extrahujú z prírodnej rastlinnej hmoty (napríklad z makovej šťavy), opioidy vo všeobecnosti nie sú odvodené z prírodnej rastlinnej hmoty. Väčšina opioidov sa tak vyrába v laboratóriu. Priamo na trhu sa potom tieto opioidy objavujú prevažne vo forme bielych kryštálov.

Ako informuje česká polícia, to však nie je ich jediná možná forma. A svoje skúsenosti už s nimi majú aj slovenskí policajti. Priamo na Slovensku je totiž okrem bežného heroínu u drogovo závislých obľúbený aj fentanyl. Vo forme prášku či kryštálov však dostupný zatiaľ nie je, a tak si jeho užívatelia musia poradiť inak.

Fentanyl.3fotky v galérii Fentanyl. Zdroj: REUTERS/Andrew Kelly

Fentanyl je totiž v Česku aj na Slovensku najčastejšie prítomný v náplastiach používaných na tlmenie bolesti u ťažko chorých pacientov. Tie sú vhodné pre pacientov s chronickou bolesťou vyžadujúcou liečbu opioidmi. Liek sa do organizmu postupne uvoľňuje cez pokožku až 72 hodín, a tak je veľmi účinným liečivom – a súčasne veľkým lákadlom pre drogovo závislých.

Náplaste kradnú ľuďom z odpadkov

Podľa Martiny Slávikovej, hovorkyne Odboru komunikácie a prevencie pri Polícii SR, ho užívatelia najčastejšie získavajú zo zdravotníckeho odpadu či nákupom od pozostalých po pacientovi, ktorý liečivá s obsahom fentanylu užíval.

„Polícia však zaznamenala aj prípady, kedy si páchatelia vytipovali osoby už v čakárňach alebo pri nákupe v lekárni a následne ich sledovali k bydlisku, kde vyberali použité náplaste z odpadkov,” opisuje Sláviková.

Náplaste si ich užívatelia potom lepia na podnebie, prikladajú na alebo pod jazyk, ale môžu ich aj žuvať, prípadne sa snažiť látku extrahovať, aby ju mohli aplikovať injekciou.

Zabíja už pár mikrogramov

Ako informuje hovorkyňa českej protidrogovej centrály Lucia Šmoldasová, keďže ide o veľmi silné a nebezpečné látky, smrť môže spôsobiť aj mikroskopické množstvo. To sa potvrdilo len pred necelými dvoma týždňami, keď museli záchranári zasahovať v pražských Stodůlkách. Len 18-ročný mladík, ktorý iný znýmy opioid nitazén zohnal cez internet, sa predávkoval.

„Je to hrozne lacné a má to dobrý pomer „cena-výkon”. Klasické opioidy sú veľmi drahé,” povedal pre CNN Prima News mladík, ktorý svoje experimentovanie rýchlo oľutoval. „Je to hrozné svinstvo a takmer som zomrel. Pritom som si dal na jazyk veľmi malú dávku. Je to obrovský problém, pretože si to môže objednať každý,” dodal.

Svedkyňa jeho predávkovania opísala taj, že po užití látky v tvári zmodral a lapal po dychu. Príčinou toho je, že v prípade predávkovania syntetickými opiátmi dochádza k zástave dychu. „V prípade vdýchnutia fentanylu hrozí rýchly nástup analgetického účinku, vrátane zástavy dýchania,” opisuje Sláviková.

Muž, ktorý omdlel po užití syntetických opioidov, leží na parkovisku vo Philadelphii.3fotky v galérii Muž, ktorý omdlel po užití syntetických opioidov, leží na parkovisku vo Philadelphii. Zdroj: REUTERS/Shannon Stapleton

Podľa Jurnikla je predávkovanie akýmkoľvek opioidom rýchle. „Pokiaľ sa navyše človek predávkuje sám, je takmer stopercentná šanca, že zomrie. Pokiaľ okolo seba ale niekoho má, veľmi záleží na ich reakcii. Šanca exponenciálne rastie s počtom ľudí okolo a zase klesá s množstvom paniky,” vraví adiktológ.

Mladíka zachránili až zdravotníci, ktorí na miesto dorazili v ochranných oblekoch. V prípade syntetických drog je totiž kritický už i samotný dotyk. Pri kontakte s pokožkou je preto potrebné postihnuté miesto umyť pod tečúcou studenou vodou tuhým mydlom. Ako totiž vysvetľuje Sláviková: „Tekuté mydlo napomáha vstrebávaniu látky cez pokožku.”

Objednať si ich môžu cez internet

Polícia v Česku zatiaľ výrazné množstvo týchto opiátov nezachytila. Používatelia si ich však podľa Šmoldasovej môžu objednať v malých zásielkach na takzvanom darknete alebo na sociálnych sieťach. Drogy im potom prídu domov poštou ako bežná zásielka – presne ako v prípade českého mladíka.

Týmto spôsobom sa do Česka môže dostať aj už spomínaný fentanyl, prevažne sa však na území susednej krajiny stále získava z náplastí používaných na tlmenie bolesti u ťažko chorých pacientov. To platí aj na Slovensku.

Pre silné účinky ich nikdy neschválili

V liečivách, napríklad v liekoch na bolesť, sa môžu objaviť aj vysoko rizikové nitazény. Tie sa v zahraničí predávajú ako „syntetický heroín“. V minulosti boli vyvinuté ako opioidné analgetiká, teda lieky proti bolesti. Ich extrémna sila a riziko závislosti a predávkovania však spôsobila, že neboli na lekárske využitie nikdy schválené. A práve nimi sa predávkoval český mladík, a spolu s ním aj ďalší dvaja ľudia. Tých sa však už zdravotníkom zachrániť nepodarilo.

Účinky nitazénu sú mnohonásobne silnejšie ako fentanyl a naďalej sú predmetom výskumu. „V prípade týchto látok reálne existuje vysoké riziko nielen poškodenia zdravia, ale aj úmrtia v dôsledku predávkovania,” opisuje Sláviková.

Na Slovensku sa výskyt nitazénov zatiaľ nepotvrdil. Vo všeobecnosti k nám však syntetické opioidy a látky na ich výrobu prúdia predovšetkým z Číny a Indie.

„Na nelegálnych drogových trhoch sa začali viac objavovať po regulácii fentanylu, vplyv mohlo mať aj zníženie produkcie ópia po zákaze jeho pestovania v Afganistane. Záchyty hlásia Estónsko, Poľsko, Írsko alebo Francúzsko,” dodáva hovorkyňa Českej národnej protidrogovej centrály.

ČÍTAJTE VIAC O TÉME:
Česko, Drogy
Pridajte si Aktuality do svojho kanála správ Google.
OSZAR »