Známa optika sa dopustila prešľapov. Po našom upozornení chyby napravila
Diskusia/ 4Uložiť článok
10 min. čítania
10. mar. 2025 o 06:00
10 min. čítania

Známa optika sa dopustila prešľapov. Po našom upozornení chyby napravila

Eyerim spolupracuje s najvplyvnejšími slovenskými influencerkami.
Eyerim spolupracuje s najvplyvnejšími slovenskými influencerkami. Zdroj: Instagram Naty Kerny a Teri Pallová
Známa slovenská optika Eyerim sa podľa odborníkov na marketing dopúšťa nekalých podnikateľských praktík. Ich slová potvrdzujú aj pokuty od Slovenskej obchodnej inšpekcie.

Keď Martin Zahuranec so svojimi spoločníkmi v roku 2015 rozbiehali spoločnosť Eyerim, mali jasnú víziu – zmeniť spôsob, akým Európania nakupujú okuliare. Štvorica zakladateľov však nechcela vytvoriť len ďalší internetový obchod. Ich zámerom bolo presvedčiť spotrebiteľov o výhodách online nakupovania okuliarov a sprístupniť im prémiové značky bez tradičných cenových navýšení spôsobených zbytočnými distribučnými medzičlánkami.

Takto sa zrodil startup Eyerim, z ktorého sa rýchlo začal stávať pojem. Firme sa prvého investora podarilo získať v čase, keď bol nápad ešte len na papieri. Už v priebehu prvých troch rokov expandovala do 17 krajín sveta. Dnes patrí Eyerim k najrýchlejšie rastúcim e-shopom vo svojom segmente a jeho zakladatelia sa pravidelne objavujú v prestížnych podnikateľských rebríčkoch.

Spoločnosť si buduje silnú mediálnu prítomnosť prostredníctvom rozsiahleho PR v domácich i zahraničných médiách, pravidelnými rozhovormi zakladateľov pre ekonomické magazíny a premyslenou spoluprácou s influencermi na sociálnych platformách.

Zdá sa však, že kým firma venuje mimoriadnu pozornosť budovaniu pozitívneho imidžu, zanedbala etické a zákonné aspekty svojho podnikania. Redakcia Aktuality.sk totiž odhalila niekoľko nekalých marketingových praktík, ktorých sa dopúšťa.

Chyby napravili až po našom upozornení

Z regulácie influencerov sa stal problém, s ktorým sa Európska únia pokúša dlhodobo bojovať. Nedávny prieskum ukázal, že takmer všetci (97 percent) influenceri uverejnili komerčný obsah, ale iba jeden z piatich uvádzal, že ide o reklamu.

Slovenskí ambasádori Eyerimu tieto výsledky potvrdzujú. Napriek tomu, že firma podľa vlastných slov pri výbere partnerov uprednostňuje kvalitu pred kvantitou, a propagátorov svojich produktov si starostlivo vyberá, zdá sa, že ich dostatočne nepoučila, akým spôsobom majú okuliare propagovať tak, aby dodržiavali zákony a zároveň nezavádzali spotrebiteľa.

Influenceri totiž zo zákona musia pri spolupráci so značkami či firmami využívať štítky určené na zverejňovanie komerčného obsahu. Na Instagrame je to napríklad označenie „platené partnerstvo“. Využívať môžu aj označenie prostredníctvom hashtagov #ad, #spolupráca či #platená spolupráca. Platí pritom jediné pravidlo – priemerný spotrebiteľ musí vedieť jasne rozpoznať, že ide o reklamný obsah.

ČÍTAJTE VIAC O TÉME:
Európska únia
Pridajte si Aktuality do svojho kanála správ Google.
OSZAR »