Aplikácia funguje ako digitálny sprievodca priamo v teréne. Aktuálne v nej nájdete 20 zostavených náučných chodníkov po celom Slovensku, z ktorých každý sprístupňuje jedinečné, viac ale aj menej známe lokality. Lesmír vám cez odborného lektora v telefóne počas chôdze pútavo približuje rôzne zaujímavosti zo sveta zvierat, rastlín a vzácnych ekosystémov.
Cieľ občianskeho združenia Lesmír je jasný – spájať relax z pobytu v prírode s užitočným vzdelávaním o jej nesmiernom bohatstve a potrebe jej ochrany, ktoré človek zažije na vlastnej koži. Za tento unikátny nápad a jeho neustále rozširovanie získalo združenie Lesmír tento rok aj celoslovenskú envirocenu Nadácie VÚB Atlas.
„Veríme, že pochopenie prírody a porozumenie jej vzťahov môže vytvoriť u ľudí vzťah ku krajine, ktorý bude viesť k zodpovednému a ohľaduplnému správaniu sa voči životnému prostrediu,“ hovorí Dominika Fugger z občianskeho združenia Lesmír, ktorá koordinuje prípravu a správu digitálnych chodníkov v mobilnej aplikácii.
Ako mobilný sprievodca prírodou funguje?
Lesmír vás pri prechádzke vybraným chodníkom naviguje po trase a postupne na základe polohy sprístupňuje krátke náučné videá, v ktorých sa dozviete viac o miestach, kde sa práve nachádzate a tiež priblíži témy, ktoré s vašou prechádzkou súvisia. Či už sa vyberiete s deťmi, priateľmi alebo sami, táto cesta spoznávania prírody obohatí každého.
„Vďaka expertom, s ktorými spolupracujeme, sa pred vami odkryje nekonečný vesmír rôznych príbehov. Odrazu sa na prírodu budete môcť pozrieť z pohľadu dlhej histórie jej vývoja,“ približuje zmysel využívania aplikácie Dominika Fugger a pokračuje: „Uvidíte napríklad, ako pokojná rieka v minulosti mnohokrát zmenila koryto a vyformovala krajinu okolo vás. Nemé stromy sa začnú medzi sebou rozprávať chemickými signálmi, zatiaľ čo vám vlky prezradia "pachovú mapu" svojho teritória. Spev vtákov určí diagnózu stavu lesa a stáročné duby odhalia stredovekú krajinu našich predkov.“
Odborníci z Lesmíru odporúčajú
Každý z aktuálne dostupných 20 digitálnych chodníkov v aplikácii Lesmír je niečím výnimočný. V spolupráci s odbornými sprievodcami z Lesmíru sme pre vás vybrali niekoľko tipov na trasy, ktoré je vhodné zažiť obzvlášť teraz, počas jari:
· západné Slovensko: Ostrov času v mori slnka - na náučnom chodníku z Hradu Devín na Sandberg sa dozviete fascinujúce príbehy a prepojenia zo sveta rastlín a hmyzu. Zistíte, prečo majú niektoré rastliny ostne a tŕne, naučíte sa, ako spolunažívajú niektoré druhy motýľov a mravcov. Pozriete sa aj na život jedného z našich najexotickejšie sfarbených vtákov, ktorý hniezdi v pieskovcových stenách Sandbergu.
· stredné Slovensko: Tajomný riekoles – prechádzka v okolí obce Zvolenská Slatina vám priblíži príbeh údolia, ktoré malo byť zaplavené priehradou, ale vďaka vytrvalosti miestnych obyvateľov a ochranárov sa tomu podarilo zabrániť. Vznikol tu unikátny „Riekoles" – prepojený ekosystém rieky Slatina a lesa, ktorý je krásny práve na jar, keď sa údolie zazelenie mladými listami starých jelší a novým životom.
· Muránska Planina: Nenahraditeľné šelmy Muránskej Planiny – na trase z Pohorelskej Maše na Ginduru sa postupne dozviete zaujímavosti o našich troch najväčších šelmách. Vďaka záberom od Arolla film a z fotopascí miestnych ekológov sa oboznámite so spôsobom ich života, stratégii ich lovu a tiež sa naučíte, ako spoznať znaky ich prítomnosti v krajine.
· Západné Tatry: Vesmír lesa – na chodníku, ktorý vedie z Bobroveckej Vápenice smerom na Salatín, sa ponoríte do fascinujúceho vesmíru, akým je lesný ekosystém. V Jaloveckej doline sa pozriete na to, čo všetko je jeho súčasťou a akú rolu v ňom hrajú napríklad baktérie a huby. Dozviete sa, že vlákna húb v pôde sa spájajú a vytvárajú podzemnú „internetovú sieť“. Vďaka množstvu kreslených animácií sa naučíte viac o fotosyntéze – jednom z vôbec najdôležitejších procesov na Zemi. Jalovecká dolina je zároveň najväčšou dolinou na Slovensku bez cesty, takže na trase zažijete poriadnu divočinu.
Na Slovensku dlhodobo chýbala interaktívna, všeobecne prístupná forma vzdelávania o prírode a krajine. Práve to bol pred pár rokmi impulz pre vznik organizácie Lesmír, za ktorou stojí aj známy filmár a ochranár Erik Baláž. Jej ambíciou bolo položiť základy pre model prírodného turizmu, ktorý funguje úspešne v zahraničí ako nástroj ochrany prírody a udržateľného rozvoja regiónov. „Sme radi, že naša mobilná aplikácia doslova naštartovala dopyt po terénnych exkurziách s lektorom alebo sprievodcom a zároveň aj po interaktívnych prednáškach na školách, ktoré sa stretli s veľmi pozitívnou odozvou,“ hodnotí Dominika Fugger. Samotnú bezplatnú aplikáciu, dostupnú jednoducho na stiahnutie, má dnes vo svojom telefóne už 6-tisíc užívateľov.
Verejné uznanie za unikátnu formu osvety
Komplexný prístup združenia Lesmír k zážitkovému vzdelávaniu o slovenskej prírode a dôležitosti jej ochrany je natoľko významný, že zaujal popredných enviro odborníkov. Tí tento rok tímu Lesmíru udelili celoslovenské ocenenie Atlas v kategórii Osveta. Nadácia VÚB na Deň Zeme, 22. apríla, už po piatykrát predstavila aktuálnych držiteľov tohto ocenenia. Tento rok získava verejné uznanie a odmeny vo výške 60-tisíc eur spolu šesť víťazných organizácií.
„Organizátori ocenenia Atlas vnímajú potrebu poukazovať na mnohé prínosné aktivity, ktoré sa na Slovensku dejú. Cítime, že je to cenné obzvlášť v tejto dobe, kedy veľa ľudí podlieha dezilúziám a dojmu, ako keby sa nič zmysluplné nedialo. Veľmi si to vážime,“ hodnotí zmysel ocenenia predsedníčka správnej rady občianskeho združenia Lesmír, Jana Adamová a dodáva: „Pobyt v prírode s našou aplikáciou, ale čoraz častejšie aj našimi lektormi prírodného turizmu, motivuje ľudí k spoznávaniu fungovania prírodných procesov a tiež k jej ochrane. To je v súčasnej celospoločenskej situácii to najdôležitejšie, čo môže každý z nás ako bežný človek pre prírodu urobiť. Chodiť s otvorenými očami, prinášať svedectvá o nekorektných postupoch v prírode, a v neposlednom rade apelovať na kompetentných pri presadzovaní prírode blízkeho manažmentu, ktorý je v konečnom dôsledku najviac prospešný aj pre ľudskú spoločnosť z dlhodobého hľadiska.”
Pozrite si aj príbehy ostatných víťazov
Envirocena Atlas, za ktorou stojí Nadácia VÚB, patrí na Slovensku medzi najväčšie iniciatívy verejného oceňovania za výnimočné činy v ochrane prírody, enviro vzdelávaní či rozvoji zeleného podnikania. Dáva šancu neziskovým organizáciám, ochranárskym združeniam, ale aj obciam, školám či firmám predstaviť svoju prácu, ktorou menia Slovensko na zelenšie miesto. Porota zložená z odborníkov na ochranu životného prostredia a cirkulárnu ekonomiku vybrala spomedzi 67 prihlásených projektov víťazov v piatich kategóriách ocenenia a navyše sa rozhodla udeliť aj Cenu poroty.
Inšpiratívne príbehy všetkých šiestich organizácií nájdete na stránke ocenenia Atlas a tiež sociálnych sieťach VÚB banky. V rámci grantovej podpory environmentálnych aktivít prerozdelila Nadácia VÚB spolu za päť ročníkov ocenenia Atlas a tiež päť ročníkov svojho programu Envirogranty sumu už vyše 600-tisíc eur.
