Líderkou aj mamou: Ako ženy hľadajú rovnováhu medzi dvoma svetmi?
Diskusia/ 0Uložiť článok
11 min. čítania
dnes 12. máj 2025 o 13:30
11 min. čítania

Líderkou aj mamou: Ako ženy hľadajú rovnováhu medzi dvoma svetmi?

Uložiť článok
Spojiť vrcholový manažment s výchovou detí nie je len logistická výzva, ale aj mentálna a emocionálna jazda.

Vyžaduje si zručnosti, ktoré by sa pokojne dali zaradiť do kurikula MBA štúdia: time manažment, empatiu, schopnosť deliť pozornosť a najmä – vedieť, kedy je čas ubrať a kedy zabrať.

Štyri inšpiratívne HR líderky nám prezradili, ako ich materstvo zmenilo, posilnilo a ako dnes kombinujú svoje dve hlavné roly: byť mamou a byť hlavou tímu.

Byť mamou a zároveň stáť na čele je výzva. Pristupujete k rozhodovaniu v práci inak, odkedy ste sa stali mamou?

Áno, čo súvisí skôr so skúsenosťami nadobudnutými s rolou matky. Vnímam vplyv materstva najmä pri rozhodnutiach týkajúcich sa organizácie času, vlastných priorít a motivácie. Marcela Krajčová, Senior Manager People & Culture, Philip Morris Slovakia

Áno, určite. Odkedy som sa stala mamou, moje rozhodnutia v práci sú cielenejšie a premyslenejšie. Viac zvažujem dlhodobý dopad a snažím sa hľadať riešenia, ktoré majú zmysel nielen krátkodobo. Ivana Gajdošová, HR Professional, Lidl Slovenská republika

K rozhodovaniu v práci som vždy pristupovala na základe objektívnych faktov či skutočností. Zmenilo sa len jediné, a to, že som v niektorých situáciach citlivejšia a empatickejšia, odkedy som matkou. Sandra Balážiková, Head of Human Resources, ING Hubs Slovakia

Predtým som si myslela, že som organizovaná, ale až deti ma naučili, čo znamená skutočné plánovanie. Už neriešim len úlohy a ciele v práci, ale aj logistiku ranného odchodu do školy, kde sa vždy záhadne stratia kľúče alebo školské zadanie. V práci sa snažím rozhodovať najmä racionálne, na základe dát a pragmaticky, ale zároveň s väčším pochopením pre ľudí. Rodičovstvo mi dalo väčšiu empatiu a schopnosť pozerať sa na veci z viacerých uhlov. Soňa Sochová, Head of HR 365.bank

Soňa Sochová, 365bank
Ivana Gajdošová, LIDL
Sandra Balážiková, ING

Ako zvládate stres a vysokú mieru zodpovednosti na vrcholovej pozícii v súvislosti kombinácie materstva a práce?

Marcela: Záťaž záleží od množstva a komplexity úloh, čo je prirodzené a mení sa to v čase. Ten najväčší stres a pocit zodpovednosti nastávajú, keď prídu choroby alebo nečakané pracovné priority súvisiace s cestovaním. Vtedy je mi veľkou oporou moja rodina a plánovanie.

Ivana: Ak mám byť úprimná, čím mám detí viac a som staršia, stres mám a prežívam ho úplne inak než vtedy, keď som bola mladšia alebo som deti vôbec nemala. Stres je intenzívnejší, lebo je prepojený s veľkou mierou zodpovednosti voči rodine a práci. Snažím sa to zvládať vďaka tvrdej disciplíne, ktorú som si pestovala od útleho veku vrcholovým športom. Nastavujem si hranice a stále sa učím realisticky si veci plánovať tak, aby som stíhala termíny na všetkých frontoch. Ako matka štyroch detí sa musím rýchlejšie adaptovať, vedieť delegovať, čo nie je pre mňa až také jednoduché, ale učím sa to doma aj v práci. Často si musím uvedomovať, že nemôžem byť všade perfektná a vo všetkom naraz, ako by som chcela a spracovávam v mojej hlave, že je v poriadku, ak budem dostatočne dobrá tam, kde na tom najviac záleží.

Sandra: Toto je veľmi ťažká otázka a odpovedať by asi najlepšie vedela moja rodina. Musím priznať, že sú kvartály, keď si sama uvedomujem, že moje reakcie v rodinnom prostredí a znížená miera trpezlivosti, idú ruka v ruke so zvýšeným stresom v práci. Viem, že si nezaslúžia nervóznu mamu, ktorá v hlave rieši rozpočty, povýšenia a prieskumy trhu. Ako sa to snažím zvládať? Vždy som bola vášnivý čitateľ, takže si doprajem veľa dobrých kníh najmä z kriminálneho prostredia a potom ešte prechádzky. Chodím pešo do školy so synom a do práce, čo je hneď ráno okolo 6 km.

Soňa: Stres zvládam pohybom, cestovaním, a keď už to inak nejde, tak aj s čokoládou. Naučila som sa, že zodpovednosť ma nemôže prevalcovať, ak si správne určím priority a sústredím sa na dôležité, nielen naliehavé. A najmä – ako líderka nemusím vedieť všetko, ale musím vedieť požiadať o pomoc a dôverovať svojmu tímu.

Soňa Sochová, 365bank9fotiek v galérii Soňa Sochová, 365bank Zdroj: Akčné ženy

Stretli ste sa ako matka s predsudkami, že nedokážete zastávať svoju funkciu plnohodnotne?

Marcela: Ak tieto predsudky aj niekto mal, nezaznamenala som ich, alebo som im nevenovala veľkú pozornosť. Určite som si kládla otázku, či svoju rolu zvládnem, a zároveň tu budem pre svoju rodinu. Philip Morris Slovakia bol však pre mňa oporným bodom. Na materskej – rodičovskej som bola štyri roky a vrátila som sa na svoje pôvodné miesto. Taktiež som dostala možnosť vybrať si, či chcem na prechodné obdobie prejsť na projekt a až následne nastúpiť na pozíciu Sr. Manager People and Culture. Keď som sa vracala naspäť do práce, mala som adaptačné obdobie dva mesiace, kým som nastúpila na svoju pôvodnú pozíciu.

Ivana: Občas som sa stretla s predsudkami, či už priamo alebo v podobe jemných narážok. Niektorí ľudia automaticky predpokladajú, že matka – najmä viacerých detí – nemôže byť rovnako dostupná, flexibilná alebo výkonná. No práve materstvo ma posilnilo v tých silných stránkach, ktoré sa u mňa prejavovali ešte pred ním. Posilnila som si schopnosti, ako zvládať krízové situácie, prioritizovať a zvládať veľkú mentálnu záťaž.

Ivana Gajdošová, LIDL9fotiek v galérii Ivana Gajdošová, LIDL Zdroj: Akčné ženy

Sandra: Ja osobne nie. Našťastie som vždy pracovala v uvedomelých, pokrokových firmách, ktoré práve naopak ženy vo vedení podporujú.

Soňa: Áno, s predsudkami som sa stretla, najmä pri nábore. Kým neukážete svoje schopnosti, niektorí môžu vidieť v skĺbení rodiny a práce problém. Keď už ste vo firme a dokážete, čo viete, pohľad sa zvyčajne zmení. Väčšou výzvou býva návrat po materskej. Firmy sa menia rýchlo, a ak sa nevrátite aspoň do roka, získať späť svoje miesto môže byť oveľa náročnejšie. Zároveň sa menia aj priority matiek – prácu si chcú zorganizovať inak, prípadne chcú pracovať na iných projektoch.

Ako zvládate balans medzi rodinným a pracovným životom?

Ivana: Balans medzi týmito dvoma premennými je pre mňa neustály proces, nie statický stav. Kľúčovým faktorom na zvládanie je pre mňa dobré plánovanie, otvorená komunikácia doma aj v práci a hlavne schopnosť vedome prepínať medzi dvomi rolami. Keď som s deťmi, snažím sa byť prítomná, ale je to stále proces, treba to zlepšovať. Keď som v práci, sústredím sa naplno. Dôležitú úlohu hrá v tomto celom môj manžel, rodina, ale aj super kolegovia. Už som si dovolila prestať sa snažiť o dokonalosť, namiesto toho sa snažím o rovnováhu.

Sandra: Tak ako som už spomínala, je to o disciplíne v zmýšľaní a snažení sa, oddeliť prácu a rodinu. Priznávam, je to náročné. Mala som veľa koučov a neustále na tom pracujem. Boli neraz situácie, keď som si povedala: Vidíš, radšej si mala pomáhať synovi s projektom ako venovať čas zdanlivému pracovnému problému. Pracovné „problémy” sa vždy vyriešia a spoločnosť pôjde ďalej, ale ako mama som nezastupiteľná.

Sandra Balážiková, ING9fotiek v galérii Sandra Balážiková, ING Zdroj: Akčné ženy

Soňa: Balans už nehľadám, snažím sa veci vidieť také, aké sú. Mám jeden život a chcem, aby tam bolo miesto pre rodinu aj prácu. Snažím sa plánovať dopredu, no zároveň byť flexibilná, lebo vždy príde niečo nečakané. Snažím sa byť prítomná pri dôležitých momentoch a viem, že niekedy je lepšie nechať prácu prácou a vychutnať si večer s rodinou, aj keď to znamená, že ráno vstanem o hodinu skôr a dobehnem zmeškané.

Ako vyzerá váš bežný deň? Máte nejaké rutiny alebo rituály, ktoré vám pomáhajú organizovať si čas?

Marcela: Veci si plánujem a organizujem vopred. Pomáha mi mať všetko poznačené v kalendári a navnímať zodpovednosti na ďalší deň na konci dňa.

Ivana: Môj bežný deň je dosť dynamický, ale opieram sa o rutiny, ktoré mi pomáhajú udržať si poriadok aj energiu. Vstávam ako prvá o 5.30 h ráno, aby som mala ešte čas pre seba. Nasledujú raňajky pre celú rodinu a desiata do školy. Naše rána sú rýchle a dynamické a často používaná veta je: Už sa obliekaj. V prípade, že mám home office, ráno začínam cvičením alebo ranným behom. A ako si pomáham s organizovaním času? Pre mňa je alfou a omegou dobré plánovanie. Všetky rodinné aktivity máme v rodinnom kalendári v telefóne prepojené aj s mojím pracovným kalendárom. Veľmi mi pomáhajú časové bloky v kalendári. Tak, ako mám v práci svoj „to do list", tak ho mám aj doma. Každý večer si prechádzam pracovný aj rodinný kalendár, aby som mala predstavu, čo ma na druhý deň čaká. Toto všetko je prepojené aj s domácimi prácami, na ktoré mám tiež svoje rituály a rutiny, aby to aj doma všetko fungovalo. Tieto rutiny mi dávajú pocit kontroly a dni bez chaosu.

Sandra: Celé tajomstvo môjho úspechu je v organizácii času. Vždy sa snažím si deň naplánovať tak, aby ma veci, ktoré prídu počas dňa, pretože vždy prídu, čo najmenej zaskočili a vedela som promptne reagovať a preskupiť priority. Som ranné vtáča, čo vie môj tím aj kolegovia, a prvé maily si čítam ešte pred odchodom do synovej školy. Prípadne odpisujem neskoro večer, neočakávam však, že adresát musí hneď reagovať. Som na seba veľmi pyšná, že aj po rokoch v ING Hubs Slovakia nemám v mobile firemné maily ani „teams“, ani nič podobné. Prestavte si, funguje to!

Soňa: Ráno začínam zeleným čajom a pracovný týždeň si plánujem vždy v piatok, aby som vedela, čo ma čaká. Potom už len sledujem kalendár a snažím sa, aby ma nezahltil. Počas dňa si dobíjam energiu pohybom, lebo viem, že bez neho by som nestíhala ani polovicu toho, čo mám v pláne. Večer mám jednoduché očakávania, venovať sa rodine, sebe a aspoň na chvíľu vypnúť.

Ak by ste mohli zmeniť jednu vec v pracovnom prostredí, ktorá by pomohla matkám v biznise, čo by to bolo?

Marcela: Dopriala by som flexibilné pracovné prostredie v podobe flexi time, smartwork – homeoffice, dní navyše, ako je napríklad dovolenka nad rámec zákona, dni zdravia, extra voľno na vzdelávanie a podobne. Tiež možnosť mužom čerpať extra voľno alebo podporiť ich v tom, aby šli na otcovskú a možnosti skrátených úväzkov, či iné flexibilné formy zamestnávania, dorovnávanie platov rodičom po návrate z materskej – rodičovskej. Toto sú príklady toho, čo funguje vo Philip Morris Slovakia a naši zamestnanci nám za tieto možnosti dávajú výbornú spätnú väzbu.

Marcela Krajčová, PMI9fotiek v galérii Marcela Krajčová, PMI Zdroj: Akčné ženy

Ivana: Určite väčšia flexibilita – nielen formálne, ale aj kultúrne. Mnohé firmy ponúkajú flexibilný režim „na papieri", ale v praxi stále prevláda kultúra, ktorá oceňuje neustálu dostupnosť. Matky - a rodičia všeobecne – vedia podať skvelý výkon, keď majú dôveru a priestor zladiť prácu so svojím životom.

Sandra: Toto asi nie je iba o jednej veci, nakoľko je to u každej maminy individuálne. Niektorým by pomohol znížený pracovný úväzok, niektorým škôlka v práci. Vo všeobecnosti je to však možnosť znížených, flexibilnych pracovných úväzkov. Mám hlboký rešpekt k jednorodičovským domácnostiam, nakoľko ten tlak a zodpovednosť je násobne vyššia.

Soňa: Flexibilita a nastavenie, že ak matkám a rodičom vychádzame v ústrety, oni nám to svojou prácou vrátia.

Ako máte rozdelené úlohy a zodpovednosti v rodine? Máte nejaký systém, ktorý vám pomáha zvládať pracovné aj rodinné povinnosti?

Marcela: Veľmi partnersky – čiže spravodlivo a som veľmi rada, že táto oblasť u nás nie je témou. Obaja s manželom mávame služobné cesty, a keď sa prekrývajú, vtedy sa dohadujeme, kto zostane doma. V prípade potreby máme oporu v starých rodičoch, čo je veľká pomoc. Najdôležitejšie je, že máme s manželom nastavené priority.

Ivana: V prvom rade je môj manžel mojím rovnocenným partnerom a spolu tvoríme tím. Každý z nás má svoje stabilné „okruhy", ako napríklad ja ráno zodpovedám za raňajky a desiatu a on ustelie periny. Respektíve robíme a rozdeľujeme si úlohy tak, ako kto stíha a komu ktoré idú lepšie. Každý večer si pozrieme ako náš deň bude vyzerať a už dohadujeme, kto deti zavezie, kto ich pôjde vyzdvihnúť zo všetkých zariadení, kto ide s nimi na krúžky a tréningy. Je to náročný logistický proces a sme na to len my dvaja, takže v tomto prípade musíme tvoriť pevný tím. Snažíme sa už aj deti podľa veku zapájať a učiť ich samostatnosti a spoluzodpovednosti. Nefunguje to vždy na sto percent, ale práve systém a komunikácia nám pomáhajú, aby toho na jedného nebolo príliš.

Sandra: Ja patrím k tým šťastným ženám, ktoré vyhrali manželskú lotériu. Môj manžel ma plne podporuje a zastreší aj typicky „ženské” domáce práce. Napríklad varenie je výhradne v jeho réžii, učenie máme podelené 50 na 50. Ja sa učím so synom slovenčinu, tatino zasa matiku. Je veľmi dôležité nastaviť si očakávania hneď na začiatku. My sme sa stretli, keď som už zastávala manažérsku pozíciu a doteraz sa smejeme na tom, ako som na prvom neplánovanom stretnutí povedala, že ja „nevarím”. Manžel si najskôr myslel, že je to len žart, no bola to a aj je skutočnosť. No a ďalej je, okrem nastavenia rodinného fungovania, potrebné sa obrniť aj voči okoliu, ktoré bude mať vždy názor na to, ako by mali veci fungovať.

Soňa: Doma si zodpovednosti delíme a zapájame aj deti, aby vedeli, že rodina funguje ako tím. Správame sa tolerantne jeden voči druhému. Ak niekto nestíha, ostatní mu pomôžu, lebo vieme, že raz ťahá viac jeden, inokedy druhý. A keď je chaos väčší, než by sa patrilo, s humorom to ide vždy lepšie.

Kariéra a rodina: Matky vo vedení

Byť mamou a zároveň líderkou nie je o dokonalosti, ale o odvahe, kompromisoch a vnútornej sile. Táto rodičovstva a líderiek bude aj hlavnou témou na Equal Pay Day 2025. Neexistuje univerzálny recept na rovnováhu, no spoločným menovateľom je vedomé rozhodovanie, podpora okolia a schopnosť prijať, že nie vždy sa dá všetko zvládnuť. Namiesto hľadania ideálu je dôležité vytvoriť si vlastný model fungovania, ktorý rešpektuje nielen pracovné ciele, ale aj potreby rodiny, no najmä tých, ktorí stoja za našimi úspechmi.

Zaujíma nás aj váš pohľad. Ako sa vám darí zladiť rodičovstvo a kariéru? Podeľte sa s nami o svoje skúsenosti v Dotazníku pre rodičov: Prieskum trhu o rodičovstve a práci a pomôžte tak formovať pracovné prostredie budúcnosti. Každý názor má silu ovplyvniť to, ako zamestnávatelia pristupujú k flexibilite, home office či podpore po návrate z rodičovskej dovolenky.

Soňa Sochová, 365bank
Ivana Gajdošová, LIDL
Sandra Balážiková, ING
ČÍTAJTE VIAC O TÉME:
Rozhovor
Pridajte si Aktuality do svojho kanála správ Google.
OSZAR »