Clá Donalda Trumpa opravia nefunkčný systém (názor Trumpovho poradcu Petra Navarra)
Diskusia/ 11Uložiť článok
4 min. čítania
09. apr. 2025 o 20:30
4 min. čítania

Clá Donalda Trumpa opravia nefunkčný systém (názor Trumpovho poradcu Petra Navarra)

Donald Trump
Donald Trump Zdroj: reuters
Uložiť článok
Teraz sa musíme vysporiadať s prívalom necolných zbraní, ktoré sa používajú na škrtenie amerického vývozu.

Komentár pôvodne vyšiel v denníku Financial Times. Ďalšie články nájdete tu.

Peter Navarro je hlavným poradcom prezidenta Trumpa pre obchod a výrobu.

Systém medzinárodného obchodu je pokazený. Doktrína Donalda Trumpa o recipročných clách ho napraví. Táto dlho odkladaná reštrukturalizácia zvýši odolnosť a prosperitu americkej aj svetovej ekonomiky tým, že obnoví spravodlivosť a rovnováhu v systéme, ktorý je zmanipulovaný proti Amerike.

Deficit bilión ročne

V rámci neobjektívnych pravidiel Svetovej obchodnej organizácie čelili Spojené štáty po desaťročia systematicky vyšším clám od svojich hlavných obchodných partnerov a oveľa represívnejším necolným prekážkam. Výsledkom je stav núdze, ktorý ohrozuje našu hospodársku prosperitu aj národnú bezpečnosť.

Jadrom tejto krízy je obchodný deficit v oblasti tovarov, ktorý sa vyšplhal na viac ako jeden bilión dolárov ročne. Ekonomické modely voľného obchodu, ktoré predpovedajú, že chronická obchodná nerovnováha sa vždy odstráni úpravou cien prostredníctvom výmenných kurzov, sú úplne nesprávne.

Donald Trump

Kumulatívny obchodný deficit Spojených štátov s tovarom od roku 1976 – roku, keď sa chronické deficity začali – do roku 2024 presunul viac ako 20 biliónov dolárov amerického bohatstva do zahraničných rúk. To je viac ako 60 percent HDP Spojených štátov v roku 2024. Zahraničné záujmy ovládli rozsiahle oblasti americkej poľnohospodárskej pôdy, bývania, technologických spoločností a dokonca aj časť našich zásob potravín.

Hlavnou hnacou silou tohto jednostranného obchodu je pravidlo Svetovej obchodnej organizácie o najvyšších výhodách, ktoré vyžaduje, aby členské krajiny uplatňovali na všetkých členov Svetovej obchodnej organizácie najnižšie clo, ktoré ponúkajú ktorejkoľvek krajine. Americkí obchodní partneri si môžu zachovať vysoké a jednotné clá pre všetkých. A nemajú žiadnu motiváciu rokovať so Spojenými štátmi o spravodlivejších podmienkach.

Amerika tri percentá, Čína 17

Od roku 1979, keď v Amerike dosiahol vrchol počet pracovných miest vo výrobnom sektore a keď sa v rámci tokijského kola Všeobecnej dohody o clách a obchode zaviedlo výrazné zníženie ciel na základe doložky najvyšších výhod, stratili Spojené štáty 6,8 milióna pracovných miest vo výrobnom sektore.

Od vstupu Číny do Svetovej obchodnej organizácie v roku 2001 reálny medián týždenných zárobkov v Spojených štátoch zväčša stagnoval. Za celé obdobie sa zvýšil len o niečo viac ako o 10 percent.

Trump oznámil nové clá.

V súčasnosti je priemerná sadzba cla podľa doložky najvyšších výhod v Spojených štátoch len 3,3 percenta. Čínska je dvojnásobne vyššia a dosahuje 7,5 percenta. Thajsko a Vietnam sa pohybujú okolo 10 percent a India dosahuje neuveriteľných 17 percent.

Nerovnováha sa týka aj automobilov: EÚ uplatňuje štvornásobok americkej colnej sadzby na osobné automobily typu sedan vo výške 10 percent, pričom čínska základná dovozná sadzba na osobné vozidlá je 25 percent.

Nespravodlivé necolné zbrane

Ešte horšie je, že cudzie štáty používajú množstvo necolných zbraní, ktorými dusia americký vývoz, nespravodlivo zvyšujú svoje dodávky do Spojených štátov a uzatvárajú si vlastné trhy.

Medzi tieto nástroje patrí manipulácia s menou, deformácie dane z pridanej hodnoty, dumping, vývozné dotácie, štátne podniky, krádeže duševného vlastníctva, diskriminačné výrobkové normy, kvóty, zákazy, neprehľadné licenčné režimy, zaťažujúce colné postupy, príkazy na lokalizáciu údajov a čoraz častejšie aj využívanie „právnych zbraní“ na miestach, ako je EÚ, s cieľom zamerať sa na najväčšie americké technologické firmy.

Trump oznámil nové clá.

Okrem toho mnohí zahraniční konkurenti pôsobia v tzv. otrokárňach a rajoch znečistenia, ktoré morálne a ekologicky poškvrňujú svet od Ázie a Afriky až po Latinskú Ameriku. Hoci Svetová obchodná organizácia technicky umožňuje podávanie námietok, jej systém riešenia sporov je prakticky nefunkčný a má to katastrofálne dôsledky.

Spojené štáty jej predložili niekoľko významných obchodných sporov v oblasti poľnohospodárstva. Boli zamerané na zahraničné zákazy týkajúce sa hydiny, hormonálne ošetreného hovädzieho mäsa a geneticky modifikovaných plodín.

Takmer v každom prípade Spojené štáty zvíťazili. Na víťazstvách však nezáležalo. Zákaz EÚ týkajúci sa amerického hovädzieho mäsa ošetreného hormónmi bol napadnutý v roku 1996, v roku 1998 bol vyhlásený za nezákonný a EÚ ho napriek tomu nezrušila.

Toto je len začiatok

Obchodný systém, v ktorom čelíme vyšším clám, prísnejším necolným prekážkam a neexistuje žiadna reálna cesta k riešeniu, nie je ničím iným ako „systémom cti“ vo svete, v ktorom podvodníci nemajú žiadnu česť. Preto sa Amerika musí brániť – a teraz sa bráni.

Trumpova doktrína o recipročných clách robí presne to, v čom Svetová obchodná organizácia zlyhala: núti cudzie krajiny niesť zodpovednosť. Spojené štáty teraz vyrovnajú podstatne vyššie clá a drvivé necolné prekážky, ktoré na nás uvalia iné krajiny. Ide o spravodlivosť, a to nikto nemôže spochybniť.

Donald Trump

Toto nie sú žiadne vyjednávania. Pre Spojené štáty ide o stav núdze, ktorý vyvolali obchodné deficity spôsobené zmanipulovaným systémom. Prezident Trump je vždy ochotný počúvať. Ale tým svetovým lídrom, ktorí po desaťročiach podvádzania zrazu ponúkajú zníženie ciel - vedzte, že toto je len začiatok.

Od krajín ako Kambodža, Mexiko a Vietnam budeme chcieť počuť, že Číne prestanete umožňovať obchádzať americké clá prekládkou vývozu cez vaše krajiny. Oveľa väčšia hrozba spočíva v sieti necolných prekážok, ktoré naďalej dusia americký priemysel. A aj to sa musí skončiť. Amerika chce len spravodlivosť. Prezident Trump vám jednoducho účtuje to, čo vy účtujete nám. Čo je spravodlivejšie ako toto?

© The Financial Times Limited 2025. Všetky práva vyhradené. Nesmie sa ďalej šíriť, kopírovať ani nijako upravovať. Za poskytnutie tohto prekladu je zodpovedný výlučne Ringier Slovakia Media. Spoločnosť Financial Times Limited nenesie žiadnu zodpovednosť za presnosť alebo kvalitu prekladu.

ČÍTAJTE VIAC O TÉME:
Čína, Donald Trump
Pridajte si Aktuality do svojho kanála správ Google.
OSZAR »